Kubistický Čapek v Londýně

Oboustranné plátno Josefa Čapka v aukci Sotheby`s 6. 2. 2013

Ve středu 6. února se v denní aukci impresionistů a moderny v londýnské pobočce Sotheby`s dražilo výjimečné oboustranné plátno Josefa Čapka z mimořádného roku 1915. Odhadní cena se pohybovala v rozpětí 80 až 120 tisíc liber, tedy asi 2,4 až 4,3 milionu korun. Malba vzbudila pozornost kupců i v Čechách. Finální cena nakonec více než trojnásobně překročila spodní hranici odhadu.

Josef Čapek: Kubistická krajina / Kontemplace / 1915

Josef Čapek: Kubistická krajina (na zadní straně: Kontemplace) / 1915 / olej na plátně / 68 x 47 cm

Sotheby`s 6. 2. 2013 / dosažená cena 265 250 GBP

O kvalitní Čapkova díla je u nás stále zájem a je jich trvale nedostatek. Takto rané dílo je navíc na trhu mimořádnou vzácností, poslední obdobné se u nás dražilo v roce 2007, kdy Galerie Art Praha nabídla malbu Děvče v růžových šatech z roku 1916. Ta tehdy vylétla z vyvolávací ceny 2,6 milionů korun na nečekaných 14,16 milionů korun. Není tedy divu, že vyvolávací cena oboustranného díla s touto datací pohybující se v rozmezí odhadní ceny 2,4 až 4,3 milionů korun vzbudila v tuzemsku náležitou pozornost. Obě jmenovaná díla pocházející z válečných let mají navíc téměř totožné rozměry. Konečná cena nakonec v Londýně na sále činila 265 tisíc britských liber, v přepočtu tedy téměř 8 milionů korun. Částka však bude pro kupce ještě vyšší, ve výsledné ceně v librách je sice započtena provize, nikoliv ovšem DPH z této provize.

Připomeňme ještě, že jiný Čapkův oboustranný obraz, Fantomas - Námořník z let 1917 - 20, se dražil předloni na aukci Hascoe v Londýně. Tehdy se prodal včetně všech poplatků za 16,65 milionu korun.

Spisovatel Emil Synek

Spisovatel Emil Synek v době získání Čapkova obrazu

K autorství tohoto výjimečného oboustranného plátna se podle aukčního katalogu Sotheby`s vyjádřili přední čeští znalči Čapkova díla, především autorka monografie a několika výstav, Pavla Pečinková, ale také Karel Srp. Známá je i provenience obrazu. Od malíře jej získal na počátku 30. let spisovatel Emil Synek (1903 - 1969). Synek, původním vzděláním právník, se ve 20. letech v Praze prosadil svými povídkami a byl považován za následníka Karla Čapka. Byl vlivným žurnalistou, divadelním dramatikem, scénáristou, kritikem. Do Francie emigroval v závěru 30. let. V jeho rodině v Paříži pak obraz zůstal až do dnešních dnů.

Prestižní jsou i srovnání, kterým se v katalogu Sotheby`s Čapkovu dílu dostává. Zatímco Kubistická krajina, která patrně vznikla z hlediska vývoje Čapkova díla jako první, je zde srovnávána s malbou Pieta Mondriana Kvetoucí jabloň z roku 1912, druhá strana plátna, kontemplující dívka, pak s Portrétem mladého chlapce od Pabla Picassa z téhož roku 1915. Dodejme ještě, že signatura a datace se nachází na straně obrazu s Kontemplací, je tedy pravděpodobné, že právě toto byla původně autorem považována za "primární".

Tuto domněnku nám potvrdil i bezprostřední účasník londýnské dražby, jeden z pražských sběratelů: "Čapkův obraz je opravdu mimořádný, reprodukce v katalogu a na internetu zdaleka nevystihuje jeho umělecký účinek, když tomuto plátnu stojíte tváří v tvář. Pozoruhodná je zvláště strana s Kontemplací, která je jasně umělecky vyzrálější," podělil se s námi o své dojmy. Je otázkou, zda toto nově objevené dílo bude časem k vidění na některé z výstav v Čechách nebo jej dříve zahlédneme v některém tuzemském aukčním katalogu.