Art+Antiques Kupka a Valter

Prague Auctions 26. 2. 2012

První letošní aukce společnosti Prague Auctions, která se uskutečnila v neděli 26. února, vynesla 8,6 milionu korun, přičemž nového majitele našla více než polovina z necelých tří stovek nabízených obrazů, grafik a soch, povětšinou děl spadajících do kategorie poválečného a současného umění.

Za více než sto tisíc korun bylo prodáno, včetně několika poaukčních prodejů, 15 děl. Milionovou hranici překonal pouze abstraktní kvaš od Františka Kupky, který byl vydražen za vyvolávací cenu 1,5 milionu korun.

František Kupka: Z cyklu Kruhy a přímky / 1935 / kvaš na papíře / 21 x 21,5 cm / cena: 1 500 000 Kč

Aukce, zejména v případě dražších děl, byla poměrně skoupá na výraznější cenové nárůsty. Výjimkou byly obrazy Karla Valtra, Vladimíra Kokolii a Josef Jíry. Rozměrné plátno Karla Valtera Na starém rybníku z roku 1984 se dostalo ze 180 na 288 tisíc korun, což je druhá nejvyšší cena za dílo tohoto autora dosažená v aukci. Obraz Vladimíra Kokolii Vítr z roku 1998 se dostal z 92 na 168 tisíc korun, konečná cena zde však více odpovídá předchozím prodejům. Překvapením v tomto smyslu nebyl ani nárůst Jírova obrazu Slavnost jezdců, který se dostal z 324 na 420 tisíc korun.

Součástí nabídky byly mimo jiné dva početnější konvoluty grafik Aleny Kučerové a Zdeňka Sýkory. V případě Kučerové našlo nového majitele všech devět nabízených prací, avšak za nikterak rekordní ceny. To stejné platí i pro její plechový reliéf Zahrada z roku 1991, který nový majitel získal za vyvolávací cenu 228 tisíc korun. Druhá nabízená matrice, Pěkný útvar z roku 1968, zůstala s cenou 336 tisíc korun nevydražena. Z 11 serigrafií Zdeňka Sýkory se prodalo jen 5 liniových grafik z 80. až 90. let, vesměs za ceny kolem 50 tisíc korun. O ranější struktury nebyl při vyvolávacích cenách od 60 do 90 tisíc korun zájem.

Karel Valter: Na starém rybníku

Karel Valter: Na starém rybníku / 1984 / olej na plátně / 115 × 105 cm / cena: 288 000 Kč

Podobně jako na listopadové aukci společnosti se i tentokrát v nabídce objevilo několik děl současných umělců s nižšími vyvolávacími cenami, než za kolik své obrazy prodávají oni sami či jejich galerie. Z pohledu kupujících šlo o zajímavou příležitost, samotné autory však takovéto prodeje poškozují. Ne vždy totiž dojde k tomu, že se o obraz utká vícero zájemců, kteří cenu vyženou na standardní úroveň.

Z neprodaných položek zmiňme alespoň dva milionové obrazy – Vlnění od Václava Boštíka nabízené za 3,06 milionu korun a poválečnou abstrakci od Josefa Šímy s minimálním podáním ještě o 240 tisíc korun vyšším. Jakkoliv šlo o velice zajímavé obrazy, vyvolávací ceny byly nasazeny poměrně vysoko.