Art+Antiques Ladovské Vánoce

Dorotheum 24. 11. 2012

Poslední letošní aukce společnosti Dorotheum, která se konala v sobotu 24. listopadu (véce také zde), vynesla téměř 16 milionu korun (všechny ceny včetně provize). Celou polovinu z 560 nabízených položek přitom tvořilo užité umění a starožitnosti a v aukčním katalogu nebylo jediné dílo s vyvolávací cenou nad milion korun. Prodejní úspěšnost aukce byla 46 procent. Za více než milion korun se prodaly dva obrazy, hranici sta tisíc korun překonalo dalších 17 položek.

Josef Lada: Ponocný / 1947

Josef Lada: Ponocný / 1947
kvaš na kartonu / 58 x 36 cm /
cena: 1 440 000 Kč

Největším úspěchem byla dražba kvaše Ponocný od Josefa Lady. Obraz z roku 1947 se z vyvolávací ceny 600 tisíc dostal až na částku 1,44 milionu korun, což je Ladův nový cenový rekord. Předchozí vydržel šest a půl roku a byl o 400 tisíc nižší. V letošním roce šlo již o druhý Ladův kvaš, který byl v Dorotheu vydražen za více než milion korun. Ponocný byl patrně nejkvalitnější Ladovou prací, která se dosud objevila v aukci.

Druhým autorským rekordem, byť pouze v kontextu českých aukcí, skončila dražba obrazu Židovský trh od slovenského malíře Antona Jasusche, jehož díla se u nás téměř neobjevují. Z vyvolávací ceny 480 tisíc se obraz dostal na částku 1,2 milionu korun. Druhý jeho obraz, olej na kartonu Zima na dědině se vzápětí prodal za polovinu této částky. Dva roky starý Jasuschův slovenský aukční rekord má hodnotu 131 tisíc eur, tedy téměř 3,3 milionu korun.

Dalším pozoruhodným autorským cenovým rekordem je částka 84 tisíc korun za raný dřevoryt Emila Filly Zátiší s podnosem a sklenicí. Zřídka se vyskytující grafický list z roku 1913 byl nabízen za méně než polovinu konečné částky, což odpovídalo dosavadní nejvyšší ceně za Fillovu grafiku.

Anton Jasusch: Židovský trh / 20.–30. léta

olej na plátně / 70 x 89 cm / cena: 1 200 000 Kč

S cenovým nárůstem z 540 na 840 tisíc korun se prodal obraz Motiv z okolí Giverny, reprezentativní malba Václava Radimského z doby kolem roku 1900. Vzhledem k velkému formátu i virtuóznímu malířskému provedení by nebyla překvapením ani cena kolem milionu korun. Důvodem, proč se obraz neprodal ještě dráž, patrně bylo, že krajinný motiv zde atypicky doplňuje ještě figurativní stafáž v podobě polehávající krávy.

Z umění 19. století se za zajímavé ceny dále prodaly obrazy Společnost v parku od Karla Špillara (180 tisíc), Černohorští uprchlíci od Josefa Huttera (192 tisíc), Večerní modlitba od Adolfa Liebschera (120 tisíc) a Západ slunce od Julia Klevera (432 tisíc korun). Zajímavostí je, že posledně jmenovaný obraz byl na jarní aukci společnosti neúspěšně nabízen za 144 tisíc korun. Nyní proto jeho dražba začínala na částce o 20 tisíc nižší.

Z poválečného umění byl zájem opět hlavně o práce Ladislava Sutnara. Jedna z menších Amerických Venuší se prodala za 600 tisíc, sedm jeho kvašových studií pohlednicového formátu pak za částky v rozmezí od 70 do 100 tisíc korun. Za vyvolávací cenu 420 tisíc korun se prodal titulní obraz aukčního katalogu, víc jak 2 metry široká malba Jiřího Sopka z roku 1988. Jde o druhou nejvyšší cenu za Sopkův obraz dosaženou v aukci. Součástí dražené kolekce byl i soubor ateliérového skla. Nejdráže se prodala jedna z mís od Františka Víznera (264 tisíc) a Hlava s hranatým okem od dvojice Libenský-Brychtová (336 tisíc korun).

Václav Radimský: Motiv z okolí Giverny / kolem 1900 olej na plátně / 60 x 140,5 cm / cena: 840 000 Kč

Václav Radimský: Motiv z okolí Giverny / kolem 1900
olej na plátně / 60 x 140,5 cm / cena: 840 000 Kč

Ze starožitností se nejdráže prodal lustr v empírovém stylu z počátku 20. století. Z necelých 50 tisíc se dostal na 102 tisíce korun. Za částky kolem 60–70 tisíc korun se ještě prodala 80 cm vysoká dekorativní porcelánová váza, drážďanský výrobek z první čtvrtiny 20. století, skleněný pohárek s červenou lazurou či džbán z opálového skla s jemným malovaným dekorem, obojí práce z druhé čtvrtiny 19. století. V kategorii nábytku se za 60 tisíc korun prodala barokní komoda a oválný biedermeierový stůl. Dražší položky, v čele s bidermeierovým šicím stolkem ve tvaru glóbu nabízeným za 600 tisíc korun, zůstaly vesměs nevydraženy.

Do aukce byla tentokrát zařazena i dvacítka historických knihy z 15. až 17. století. Nejvyšší ceny dosáhl český překlad původně italského herbáře z roku 1562, který se prodal za 156 tisíc korun. Bez kupce naopak zůstala nejdražší a nejstarší položka souboru, výbor z evangelií a epištol vydaný roku 1480 v Augsburgu (nabízen za 264 tisíc korun).