Art+Antiques Léto v Londýně

Koncem června a začátkem července uspořádaly společnosti Sotheby’s a Christie’s ve Velké Británii několik významných aukcí moderního i starého umění. Na každé z nich šlo o desítky milionů liber, původní očekávání však byla ještě vyšší.

Hlavní hvězdou červnové aukce impresionistů a klasické moderny společnosti Sotheby’s měl být autoportrét Edouarda Maneta, jehož cenu aukční síň odhadovala na 20 až 30 milionů liber (bez aukční provize). Nakonec se prodal za 22,4 milionu liber, což odpovídá spodní hranici předaukčního odhadu. I tak jde ale o autorův nový cenový rekord.

Na aukci Christie’s o den později se tatáž situace opakovala s Picassovým portrétem D’Angela Fernándeze de Soto z malířova modrého období. Odhadovaná cena byla ještě o 10 milionů liber vyšší. Prodal se za 34,76 milionu liber. Zahraniční experti se většinou omezili na konstatování, že portréty zkrátka nejsou mezi soukromými sběrateli příliš oblíbené.

J. M. W. Turner: Moderní Řím / 1839 / olej na plátně / 90,2 x 122 cm / cena: 29 721 250 GBP

Začátkem července se uskutečnily aukce starých mistrů. Hvězdou aukce Christie’s, která se konala jako první, byl Portrét vojevůdce od Petra Paula Rubense. Šlo o malbu vynikající kvality z majetku rodiny princezny Diany. Obraz se prodal s mírným cenovým nárůstem za 9 milionů liber

Sotheby’s následující den slavilo úspěch s obrazem Moderní Řím od J. M. W. Turnera, který se prodal za 29,7 milionu liber, o 8 milionů víc, než byl nejvyšší předaukční odhad. Plátno, jedno z posledních svého druhu v privátním držení, do svých sbírek zakoupilo Gettyho muzeum v Los Angeles.