Art+Antiques Meissner-Neumann 23. 5. 2010

Celkový obrat téměř 19,5 milionu korun, kterým skončila květnová aukce Meissner-Neumann, představuje pro společnost nejlepší výsledek od jara 2007.

(Všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize.) Nového majitele našla jen o něco více než polovina nabízených uměleckých děl a starožitností, což je naopak spíše zklamání. Úspěšnost aukcí Meissner-Neumann se většinou pohybuje od 60 do 70 procent. Vysoký obrat je především zásluhou hned 4 obrazů vydražených za více než milion korun. Za více než sto tisíc korun se prodalo 15 dalších děl.

Camille Corot: Podvečer v Normandii / kolem 1865 / olej na plátně / 46 x 56 cm / cena: 5 520 000 Kč

Nejdražší položkou aukce se stal obraz Camilla Corota Podvečer v Normandii, jehož cena se vyšplhala z necelých 2,9 až na 5,52 milionu korun. Malíř obraz namaloval kolem roku 1865 a historie jeho předchozích prodejů je zdokumentována až k roku 1884. Podobně jako většina děl zahraničního umění nabízených v posledních letech na českých aukcích je i tento obraz až novodobým importem. V dubnu 2008 byl na aukci Sotheby’s v New Yorku vydražen za 103 tisíc dolarů (za 1,7 až 2,1 milionu korun podle toho, zda počítáme s kurzem v době nákupu, nebo prodeje).

Antonín Hudeček: Na jezu / kolem 1900

olej na plátně / 90 x 80 cm / cena: 2 012 500 Kč

Výrazné nárůsty oproti vyvolávacím cenám zaznamenaly i zbývající tři milionové položky. Obraz Na jezu, dílo Antonína Hudečka z doby kolem roku 1900, nabízený za 920 tisíc se prodal za 2,01 milionu korun. Stal se tak druhým nejdražším Hudečkovým obrazem prodaným kdy v aukci. Z 690 tisíc na necelých 1,44 milionu korun se vyšplhala cena Brožíkova historizujícího portrétu dámy v hermelínovém plášti. Na stejné vyvolávací ceně začínala také dražba Ženského aktu od Vojtěcha Hynaise, který se nakonec prodal za 1,03 milionu korun.

Carl Spitzweg: Cesta údolím

olej na dřevě / 11,5 x 14 cm / cena: 575 000 Kč

Největším překvapením se stala dražba miniaturní krajiny od slavného německého malíře 19. století Carla Spitzwega. Olej na dřevě ne větší než běžná pohlednice se prodal za 575 tisíc korun. Jeho dražba přitom začínala na 66 tisících korun. Za více než půl milionu korun se prodala ještě tři další díla, již však bez takto dramatických nárůstů. Šlo o jednu z benátských vedut Antonie Brandeisové (632 tisíc korun), dívčí portrét od Andrého Deraina (667 tisíc korun) a krajinu Eugena Jettela (575 tisíc korun). Dvě stotisícové položky se tentokrát objevily i mezi pracemi na papíře. Šlo o akvarely Joana Miróa a Marka Chagalla, které se prodaly za vyvolávací ceny 241 a 287 tisíc korun.

Mezi starožitnostmi se za nejvyšší cenu nečekaně prodal biedermeierový šálek s podšálkem s vedutou Karlových Varů. Z necelých 7 tisíc jeho konečná cena vylétla na 115 tisíc korun. Za více než sto tisíc korun se prodal ještě prsten a přívěsek s řetízkem, zdobené rubíny (138 tisíc korun) a artdecový prsten s briliantem (161 tisíc korun). Konečné ceny byly v obou případech zároveň cenami vyvolávacími.