Art+Antiques Meissner-Neumann 26. 9. 2010

První podzimní aukce společnosti Meissner-Neumann, která se konala v neděli 26. září, vynesla 5,4 milionu korun. Bez kupce sice zůstala většina položek s vyvolávací cenou nad sto tisíc korun, na aukci však padly dva zajímavé autorské rekordy, a to za díla Vojtěcha Tittelbacha a Jaromíra Funkeho. Nového majitele našlo 61 procent z 896 nabízených děl. (Všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize)

Vojtěch Tittelbach: Republika / před 1935 / olej na plátně / 57 x 70 cm /cena: 540 500 Kč

Dražba Tittelbachova obrazu Republika ze začátku 30 let začínala na 63 tisících korun. Konečná cena se však vyšplhala až na 540 tisíc korun, což o téměř 230 tisíc víc než byl umělcův dosavadní aukční rekord. Funkeho Abstraktní kompozice z roku 1929 se dostala z 23 na 310 tisíc korun, což z ní dělá třetí nejdražší fotografii prodanou kdy na českých aukcích. Ve srovnání s cenami, kterých Funkeho fotografie dosahují v zahraničí, však jde říct, že kupci se podařila mimořádně výhodná koupě. O pouhých deset dní později se objevila podobná abstraktní kompozice z poloviny 20. let na aukci Sotheby’s v New Yorku, kde se prodala za 74,5 tisíc dolarů. V přepočtu na koruny tedy za 1,3 milionu korun. Funkeho absolutní aukční rekord z dubna 2007 má pak hodnotu téměř 5,2 milionu korun.

Jaromír Funke: Abstraktní kompozice / 1929 / fotografie / 23,5 x 29,5 cm / cena: 310 500 Kč

Za více než sto tisíc korun se na aukci Meissner-Neumann prodal ještě obraz Zelená figura od Františka Gorsse a kapesní pánské hodinky značky J. Robin. Tyto luxusní zlaté hodinky francouzské provenience z poloviny 19. století byly vydraženy za 195 tisíc korun, čtyři příhozy nad minimální podání. Grossův obraz byl naopak prodán pouze za vyvolávací cenu 171 tisíc korun. Podle databáze ART+ byl již jednou dražen, loni v dubnu měl být na aukci Galerie Art Praha vydražen za 228 tisíc korun. Mezi starožitnostmi zaznamenala jeden z nejvyšších nárůstů třiceticentimetrová soška Plody moře z produkce Míšeňské porcelánky. Z vyvolávací ceny 40 tisíc se dostala na 63 tisíc korun.

Jaromír Funke: Kompozice / kolem 1925 / fotografie 20 x 29,2 cm

cena: 74 500 USD (Sotheby's 6. 10. 2010)