Art+Antiques Meissner-Neumann 27. 3. 2011

Poslední březnovou neděli zahajovala svou aukční sezonu síň Meissner-Neumann. Prodalo se 63 procent z celkových více než tisíce katalogových čísel výtvarného umění a starožitností, dohromady za více než 6 milionů korun (všechny ceny jsou včetně 15% aukční provize). Přes zajímavou nabídku však kupující jevili zájem téměř výhradně o drobné položky řádově do 80 tisíc korun. Výrazné sběratelské chefs-d’oeuvry nechali bez povšimnutí.

Jan Josephsz van Goyen: Přívoz / 1652 / olej na plátně / 55 x 65 cm / cena: 920 000 Kč

Výjimkou a nejdražším dílem odpoledne se stal titulní olej Přívoz významného holandského krajináře 17. století Jana van Goyena. Jak uvádí katalog, práce i kresebná studie k tomuto obrazu jsou publikovány v autorově monografii. Vyvolávací cena nesignovaného plátna činila 805 tisíc korun. Prodalo se nakonec ještě o dva příhozy lépe, za 920 tisíc korun. U Meissner-Neumann už před dvěma lety jedno van Goyenovo dílo prodali, za Holandskou krajinu datovanou rokem 1636 dal tehdy kupec 575 tisíc korun.

Karel Souček: V pasáži / 1969 / olej na plátně / 65,5 x 86 cm / cena: 184 000 Kč

Z 29 na 184 tisíc korun vylétl olej V pasáži (1969) od Karla Součka, jehož ceny v loňském roce dosti překvapivě rostly. Druhý Součkův olej vzrostl na dvojnásobek, na 57,5 tisíce korun. Dále se prodala kytice Jana Slavíčka (69 tisíc korun), anonymní Podobizna šlechtice, jež vylétla z 11,5 na 80,5 tisíce korun, a stříbrný nástolec nesoucí mísu z rubínového skla, za vyvolávaných 86 tisíc korun. Částku 69 tisíc korun zaplatil kupec za lavírovanou kresbu Cválající hříbě čínského malíře z poloviny 20. století.

Bez zájemce naopak zůstala řada nejvýraznějších položek aukce, ať už výjimečné rané plátno Alfonse Muchy Pohádková bytost (4,5 milionu korun), pařížská večerní Place de la Republique od Édouarda Leona Cortèse (794 tisíc korun), Špálovo Koupání z roku 1916 (1,38 milionu korun) či zajímavá sochařská kompozice V loutkovém divadle rumunského sochaře Demetera Chiparuse (92 tisíc korun).