Meissner-Neumann, březen 2011

Mimořádné, velmi ráné plátno Alfonse Muchy bude na své nedělní aukci 27. března dražit síň Meissner-Neumann. Rozměrný signovaný olej Pohádková bytost je odborníky datován do druhé poloviny 80. let.

Alfons Mucha: Pohádková scéna / 1885–89

olej na plátně / 144 x 80 cm

V té době Mucha studuje na mnichovské akademii a na Akademii Julian v Paříži. Vliv tohoto výtvarného školení a také stylu o desetiletí staršího a tehdy již úspěšného Václava Brožíka je na tomto díle patrný. V Čechách se prodává převážně Muchova tvorba posledních dvou tří desetiletí umělcova života, která strávil na zámku Zbiroh systematickou prací na Slovanské epopeji. Takto raná práce je proto na trhu výjimečná. Vyvolávací cena v Česku dosud nepublikovaného plátna činí s 15% provizí téměř 4,5 milionu korun. Pokud se malba za tuto cenu v neděli prodá, stane se nejdražším tuzemským dílem tohoto autora. Dosavadní rekord totiž drží Zamyšlená dívka v krajině s řekou z roku 1919, vydražená roku 2007 u 1. Art Consulting za necelé 3 milióny korun (všechny uvedené ceny obsahují dražební provizi). Je také možné, že malbu někdo zakoupí za účelem dalšího prodeje v zahraničí, kde má Muchovo jméno dostatečný zvuk. U Christie's prodali v posledním desetiletí dvě Muchovy malby se secesními pohádkovými náměty, obě překonaly předaukční cenové odhady a prodaly se za více než 350 tisíc dolarů.

Jan Josephsz van Goyen: Přívoz / 1652 / olej na plátně / 55 x 65 cm

Titulním dílem, které zdobí obálku katalogu první letošní aukce společnosti, je pozdní olej významného holandského krajináře 17. století Jan van Goyena nazvaný Přívoz. Jak uvádí katalog, práce i kresebná studie k tomuto obrazu jsou publikovány v autorově monografii. Vyvolávací cena nesignovaného plátna je 805 tisíc korun. U Meissner-Neumann už před dvěma lety jedno van Goyenovo dílo prodali, za Holandskou krajinu datovanou rokem 1636 dal tehdy kupec 575 tisíc korun. Z dalších položek nadcházející aukce lze jmenovat olej Koupání Václava Špály z roku 1916 (1,38 milionu korun), kresbu Josefa Čapka Hra v parku z 30. let (230 tisíc korun) nebo kresbu ruského malíře Nussberga z roku 1960, patřícího k moskevské skupině kinetistů (195 tisíc korun). Dražit se bude také malba Édouarda Leona Cortése s pohledem na pařížské večerní Place de la Republique. Cortés měl na našem trhu úspěšnou premiéru vloni v listopadu, kdy se jiný jeho pařížský námět u stejné síně prodal za 1,15 milionu korun.

Édouard Leon Cortés: Place de la Republique / olej na plátně / 55 x 38,5cm

Celkově se bude dražit na 1000 katalogových čísel výtvarného umění a starožitností. Široká je nabídka kresby a grafiky. V rámci plastiky je tentokrát k mání množství sakrálních položek, některé jsou i ruského pravoslavného původu, soubor obsahuje téměř kompletní výzdobu kostela. Zajímavá je menší dřevěná Pieta z konce 15. století, vyvolávaná za 218 tisíc korun. Z novějšího sochařství lze koupit netradiční kvalitní kompozici V loutkovém divadle od rumunského sochaře Demetera Chiparuse (1886-1947). Cena za dílo autora figurujícího i na zahraničních trzích je 92 tisíc korun. V nabídce šperků vyniká zlatý náhrdelník osazený diamanty s briliantovým brusem v hodnotě 667 tisíc korun a zlatý prsten s rubínem za 55 tisíc korun.

Demeter Chiparus: V loutkovém divadle / pokovovaná kompozice, mramor / výška 26 cm