Meissner-Neumann, květen 2011

Aukce Meissner-Neumann se uskuteční v neděli 22. května od 14 hodin v hotelu Inter-Continental. Hlavním lákadlem je po čase znovu kolekce zahraničního umění. Jedná se vesměs o díla nakoupená na světových aukcích posledních let. Dražit se bude například za 402 tisíc korun malba Odpočívající poutníci na návrší od antverpského malíře přelomu 16. a 17. století, Joos de Mompera mladšího (všechny ceny mají započtenu 15% přirážku).

Joos de Momper ml.: Odpočívající poutníci / olej na dřevě / 46 x 36,5 cm

V zahraniční kolekci jsou také dvě francouzská plátna z konce 19. století, ženská figura Posel lásky akademika Alexandra Cabanela (1,38 milionu korun) a venkovský žánr jeho žáka Henri le Sidanera (552 tisíc korun). Z novějšího zahraničního umění je v nabídce ženský akt modernisty André Lhoty s vyvolávací cenou 1,5 milionu korun. Jiné Lhotovo dílo, kubizující Krajinu, prodala před třemi týdny Galerie Pictura za 1,14 milionu korun. K mání je také žánrový kozácký výjev, jehož autorem je rakouský malíř Constantin Stoiloff (322 tisíc korun) či Zimní šarvátka Poláka Jerzy Kossaka (288 tisíc korun), obojí z prvních desetiletí 20. století.

André Lhote: Portrait de femme / olej na plátně / 73 x 60 cm

Z domácího krajinářství je v nabídce plátno Partie z Okoře Antonína Hudečka za 978 tisíc korun nebo také olej Aloise Kalvody Bílý štít, Zbečno u Křivoklátu s vyvolávací cenou 276 tisíc korun. Plátno U jezu Vincence Beneše, vystavené v Mánesu roku 1930, je k mání za 173 tisíce korun. Z klasické moderny pak zaujme zejména raný civilistní olej Jana Kotíka V kavárně, nabízený za 52 tisíce korun, drobný raný olej Krajina od Kamila Lhotáka za 29 tisíc korun, či zajímavě kompozičně řešený Výhled z okna signovaný Othon Coubine za 92 tisíc korun. Bohatý je tentokrát nabízený soubor prací na papíře. K mání je série grafik Švabinského, Preissiga, Tavíka-Šimona, ze starších napříkad Karla Postla nebo Václava Holara. Kresebný návrh k titulnímu listu časopisu Cocorico od Františka Kupky, datovaný rokem 1900, začíná na 138 tisících korun.

Antonín Hudeček: Partie z Okoře / 1904-05 / olej na plátně / 80 x 90 cm

Ze starožitností lze pořídit také celý soubor německých vojenských řádů a vyznamenání, ale i jiných drobných předmětů Třetí říše, také několik starých pergamenových listin. Získat lze i pravoslavnou dřevěnou ikonu s námětem Zmrtvýchvstání, patrně z poloviny 19. století, za 23 tisíc korun. Do prodeje jde také například pánský zlatý prsten osazený smaragdem za 138 tisíc korun či skříňové orlojové hodiny vzniklé mezi dvěma válkami v dílně Plánička-Pacovský. Jejich vyvolávací cena je 219 tisíc korun. Tyto více než dva metry vysoké „přízední“ hodiny současně uzavírají katalog čítající 712 položek.

Plánička-Pacovský: Skříňové přízední orlojové hodiny
Kralupy nad Vltavou / 20.-30. léta 20. stol. / výška 218 cm