Meissner-Neumann, listopad 2011

V neděli 6. listopadu se koná čtvrtá a pátá letošní aukce společnosti Meissner-Neumann. Od 14 hodin se bude v hotelu Inter-Continental dražit na 260 položek výtvarného umění. Následně, od 16 hodin bude v samostatné aukci nabízena početná kolekce asiatik.

Jan Zrzavý: Zjevení – Zelená víla

Jan Zrzavý: Zjevení – Zelená víla / 1905 / olej na plátně / 60,8 x 60,8 cm

Na obálku katalogu aukční síň tentokrát vybrala dosud neznámý raný obraz od Jana Zrzavého. Olej na plátně, opatřený odborným posudkem Jany Orlíkové, nazvaný Zjevení – Zelená Víla bude vyvolávána za 3,22 milionu korun (všechny ceny jsou včetně 15% přirážky).

Z dalších českých klasiků je možno pořídit také jeden z nemnoha olejů Bohumíra Jaroňka. Malba Štramberská trúba začíná na 380 tisících korunách. Obraz se už přitom na trhu jednou objevil, před 2 lety byl prodán u 1. Art Consulting za 299 tisíc korun. K mání bude dále například Kytice ve váze Václava Špály z roku 1931 (978 tisíc korun) nebo olej Říční břeh Václava Radimského (495 tisíc korun), zařazený do umělcova nejnovějšího katalogu. Z krajinářů 19. století lze za 690 tisíc korun pořídit Alpskou krajinu s vodopádem od Maxe Haushofera, datovanou 1858.

Max Haushofer: Alpská krajina s vodopádem

Max Haushofer: Alpská krajina s vodopádem / 1858 / olej na plátně / 100 x 131 cm

Předposlední letošní aukce Meissner-Neumann přináší již tradičně také velkou kolekci zahraničního umění. Je v ní krajina Maurice de Vlamincka, pořízená v londýnské Sotheby's a vystavená v Tokiu na výstavě fauvismu (2,87 milionu korun), Portrét děvčátka ruského malíře Harlamoffa pořízený tamtéž a publikovaný v autorově souborném katalogu (3,68 milionu korun), Studie ženy od André Deraina s pařížskou a švýcarskou proveniencí (978 tisíc korun) nebo holčička Na divanu od Maxe Oppenheimera (805 tisíc korun) a další. V nabídce je rovněž velký soubor tuzemské i zahraniční kresby a grafiky.

Maurice de Vlaminck: La Route de Longny

Maurice de Vlaminck: La Route de Longny / olej na plátně / 54 x 73,5 cm

Mezi plastikou se tentokrát vyskytuje Ruský legionář od Otty Gutfreunda, pálená hlína z poloviny 20. let. Figurka ze známé série je nabízena za 104 tisíce korun. O několik let mladší Guttfreundova bronzová Hlava ženy je vyvolávána za 518 tisíc korun. Odlitek je značený 2/5 a dle údajů katalogu i reprodukovaný v publikaci Národní galerie. Stejně značený odlitek 2/5 se před 3 lety vydražil u Dorothea za 232 tisíc korun, cena tehdy vzrostla dvaapůlkrát. Pokud se bronz za požadovanou částku prodá, půjde o nový autorský rekord na českém trhu.

Otto Gutfreund: Hlava ženy

Otto Gutfreund: Hlava ženy / 1919

patinovaný bronz / výška 26,5 cm

Na stejné vyvolávací ceně jako Gutfreundova Hlava ženy začíná pozdně gotická dřevěná Madona z Roudníka, náležející k souboru předmětů z majetku římskokatolické farnosti Trmice. Mezi nimi je také dřevěný Kristus v okovech za 92 tisíc nebo dvě monstrance po 29 tisících korunách. Všechny tyto předměty jsou z 18. století. Samostatný katalog asiatik obsahuje na 140 položek. Nejdražší z nich je japonská zbroj typu tósei gusoku z počátku 17. století (230 tisíc korun).