Meissner-Neumann, září 2011

Hned druhou podzimní dražbou bude v neděli 18. září aukce Meissner-Neumann v hotelu Inter-Continental v Praze. Od 14 hodin nabídne na 370 položek výtvarného umění, po přestávce od 16.30 hodin pak dalších 370 katalogových čísel starožitností. Jsou mezi nimi šperky, sklo, porcelán, hodiny, zbraně a další užité předměty.

Jan van Goyen: Pobřežní krajina s dunami a poutníky u Scheveningenu / olej na dřevě / 28 x 38 cm

Dílem s nejvyšší vyvolávací cenou je olej na dřevě holandského krajináře Jana van Goyena Pobřežní krajina s dunami a poutníky u Scheveningenu. Tento novodobý import je zezadu opatřen sběratelskými štítky a razítky. Jako autor posudku je uveden prof. Dr. Justus Muller Hofstede. Vyvolávací cena krajiny včetně 15% přirážky činí 805 tisíc korun. Na našem aukčním trhu jde o dosud třetí van Goyenovu krajinu. Letos v březnu se u stejné síně prodal jeho Přívoz za 920 tisíc korun, v roce 2009 pak tamtéž Holandská krajina za 575 tisíc korun.

Oldřich Kerhart / Dáma v černém / 1939 / olej na překližce / 85 x 75 cm

V nabídce zahraničního umění je také nesignovaná Krajina s městem a biblickou scénou, připsaná Janu Jakubu Hartmannovi. Dílo je zezadu opatřeno pečetí církevní sbírky a vyvoláváno za 690 tisíc korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize). K mání je také drobný olej na dřevě signovaný Édouard Leon Cortés s pohledem na Nábřeží bukinistů v Paříži za 219 tisíc korun. Z domácí tvorby zaujme zdařilý olej Dáma v černém od Oldřicha Kerharta za 63 tisíce korun. Malba je vzácnou ukázkou Kerhartovy portrétní tvorby 30. let, na trhu jsou k mání vesměs jen jeho krajiny či žánrové venkovské výjevy. Z prací na papíře lze pak pořídit grafiku Václava Hollara, Jaromíra Stretti-Zamponiho nebo dobový bibliofilský tisk příručky o díle francouzského secesního architekta Hectora Guimarda (57,5 tisíce korun).

Édouard Leon Cortés: Nábřeží bukinistů v Paříži / olej, dřevo / 16,5 x 22 cm

Z plastiky jmenujme polychromovanou zlacenou plastiku Sv. Šebestián. Barokní řezaná dřevěná socha vysoká 48 cm začíná na 37 tisících korunách. V nabídce starožitností je stříbrný mechanický hrací automat se zpívajícím ptáčkem, pocházející z Německa okolo roku 1900, a skleněný broušený pohár s víkem a řezaným medailonem od Franze Antona Pelikána z období vrcholného biedermeieru, obojí za 57,5 tisíc korun. Dále dvě párové míšeňské dekorované vázy z konce 18. století (322 tisíc korun), slovenský kameninový glazovaný džbánek habán vzniklý před rokem 1700 (86 tisíc korun) a nebo raně barokní skříňové sloupkové hodiny z konce 17. století s mosazným rytým číselníkem (241 tisíc korun).

Sv. Šebestián / pol. 18. stol.

řezané polychromované zlacené dřevo / výška 48 cm