Meyerhoffův Mucha

Swan Galleries 26. 1. 2016

Newyorská aukční síň Swan Galleries pořádala minulý týden specializovanou dražbu historických plakátů a reklamních předmětů Alphonse Mucha & Masters of Art Nouveau, které nashromáždil americký sběratel Harry C. Meyerhoff. Zvláštností aukce byl především velký počet Muchových děl pocházejících z jedné kolekce. Aukční síň uvádí, že tolik jich s proveniencí od jednoho sběratele dosud nikdy aukcí neprošlo. I sbírka Ivana Lendla zaměřená především na Muchovy plakáty byla v roce 2013 prodána privátně. Ceny jsou uvedeny včetně aukční provize.

Alfons Mucha: Čtyři roční období (Léto)/ 1900
tisk na hedvábí / 68,5 x 30,5 cm
cena: 35 000 USD (4 kusy)

Meyerhoffova sbírka vznikala od 60. let, tehdy byla zaměřená především na současné umění. Od 70. let se však Meyerhoffův zájem přesunul k umění přelomu 19. a 20. století, zejména k Henrimu de Toulouse-Lautrecovi, jehož grafikami započal budování své sbírky umění Art Nouveau. Brzy se k němu připojil i Alfons Mucha a mnoho dalších umělců. Poradcem mu přitom byl William J. Tomlinson, renomovaný baltimorský znalec a obchodník s uměním. Meyerhoff tak za celý život nashromáždil jednu z největších takto zaměřených světových sbírek.

Kromě artefaktů navržených Alfonsem Muchou obsahoval katalog aukce i plakáty s tematikou koňských dostihů (k nimž měl Meyerhoff osobní vztah, neboť sám závodil) a plakáty dalších evropských představitelů Art Nouveau (kromě Henri de Toulouse-Lautreca zde byli zastupeni například Jules Chéret, Edouard Vuillard, Peter Behrens, Wiliam H. Bradley nebo Pierre Bonnard), mezi jejichž díly figurovaly i listy čtyř ročních období z kalendáře navrženého Luďkem Maroldem.

Luděk Marold: Čtyři roční období (4 listy kalendáře)
20,25 x 34,25 cm
cena: 688 USD

Muchových předmětů, ať už šlo o plakáty, kalendáře, dekorativní panely, obálky knih, programy nebo objekty, nabídla aukce na 140 čísel. V precizně zpracovaném katalogu byly tyto artefakty řazeny chronologicky, od pařížských realizací přelomu století až po ty československé ze 30. let 20. století. Mnoho z těchto předmětů bylo prodáváno na veřejné aukci vůbec poprvé nebo se na trhu objevují velmi zřídka. Raritami byly například smaltovaná reklamní tabule na cigaretový papír Job určená pro středovýchodní trh, kruhový plakát pro vlasové tonikum Krinogen, které vyráběla Muchova sestra Anna Kuberová, velmi vzácný plakát Bénédictins de Soulac propagující výrobky dentální hygieny dlouho známý pouze z dobové reprodukce nebo třeba narychlo vytvořený program pro benefiční představení Faidry Sarah Bernardtové z 11. 3. 1897, které mělo finančně pomoci obětem řecko-turecké války na Krétě.

Alfons Mucha: reklama pro cigaretový papír Job smaltovaná cedule / 47 x 32,7 cm   cena: 5000 USD  Swan Galleries 26. 1. 2017

Alfons Mucha: reklama
pro cigaretový papír Job
smaltovaná cedule / 47 x 32,7 cm
cena: 5 000 USD

Nejdražší položkou aukce se stal dobový katalog evropských a amerických plakátů Les maîtres de l'affiche vybraných a uspořádaných kritikem Rogerem Marxem. Šlo o pět kompletních svazků této edice z let 1896 až 1900. Vystoupaly na 47 500 dolarů. Následoval plakát Confetti H. de Toulouse-Lautreca za 35 000 dolarů. Za stejnou cenu byly prodány i čtyři rámované dekorativní panely s vyobrazením ročních období Alfonse Muchy tištěné na hedvábí. Na cenu 27 500 tisíce dolarů dosáhl velmi vzácný Muchův plakát pro Parfumerie Gellé Fréres (verze bez textu, ta s textem byla prodána za zhruba pětinovou cenu) nebo také pro parfumerii určený Bleuze-Hadancourt Parfumer. Ze všech dražených Muchových děl zůstalo neprodáno pouze jediné.

Je zřejmé, že Alfons Mucha a jeho dílo (nejen) v zahraničí velmi táhne. V Japonsku bude v letošním roce ve své celistvosti prezentována Slovanská epopej, v prestižním Hangaram Art Museu v jihokorejském Soulu nyní probíhá výstava s názvem Alfons Mucha - Průkopník moderního grafického designu, která potrvá do konce února. Věnuje se především Muchovu grafickému dílu a jeho vlivu na umělce Dálného východu.

Alfons Mucha: Plakát pro vlasové
tonikum Krinogen (vyráběla ho Muchova sestra Anna Kuberová) / kol. 1928
průměr 44,7 cm
cena: 2500 USD