Art+Antiques Milionová socha

Meissner-Neumann 25. 3. 2012

Praha – První letošní aukce Meissner-Neumann, která se konala v neděli 25. března, byla pro společnost nejvýnosnější od jara 2010. Sběratelé na ní utratili 9,87 milionu korun, přičemž nového majitele našly téměř dvě třetiny nabízených položek. Za více než milion korun se prodalo jediné dílo, dalších 18 obrazů, soch i starožitností překonalo hranici sta tisíc korun (všechny ceny jsou včetně aukční provize).

Ossip Zadkine: Torzo ženy / 1915

Ossip Zadkine: Torzo ženy / 1915 / mramor, dřevěný

podstavec / výška 80 cm / cena: 1 150 000 Kč

Nejvýraznější nárůsty tentokrát zaznamenaly sochy, o které se jinak na českých aukcích bojuje spíše jen výjimečně. Elegantní mramorové Torzo ženy od ruského sochaře usazeného ve Francii Ossipa Zadkina se prodalo za 1,15 milionu korun, čtyřnásobek minimálního podání. Zájem byl však i o práce anonymních barokních sochařů. Dvě dřevěné sochy z první poloviny 18. století, jejichž dražba začínala kolem 80 tisíc, se nakonec prodaly za 218 a 241 tisíc korun. Dřevěná soška Ukřižovaného podle slavné sochy J. V. Myslbeka pak vylétla z necelých 11 na 126 tisíc korun.
Z malířství se nejdráže prodalo rozměrné plátno Koupající se hoši od jednoho z méně známých mařákovců, Josefa Bárty. Malířsky suverénní figurální kompozice se prodala s nárůstem o víc než sto tisíc, za rekordních 356 tisíc korun. Obraz podle aukčního katalogu původně patřil ministrovi Karlu Markovi. Do haly jeho vily jej vybral architekt Jan Kotěra, který Markovi v letech 1907–10 postavil letní dům v Holoubkově. Úspěchem je také cena 339 tisíc za poměrně atypické zátiší od Julia Mařáka, 253 tisíc za Letní večer v krajině od Bedřicha Augusta Piepenhagena či 126 tisíc korun za drobný olej Skála na pobřeží od Adolfa Liebschera.

Josef Bárta: Koupající se hoši / kolem 1908

olej na plátně / 165 x 194 cm / cena: 356 500 Kč

Zájem byl i o šperky a starožitnosti. Dva volné diamanty o hmotnosti 5,01 ct a 4,42 ct se prodaly za 598 a 540 tisíc korun. V obou případech šlo o vyvolávací ceny. Ze starožitností se nejurputněji bojovalo o dvě bohatě broušené sklenice z první čtvrtiny 19. století. První z nich, výrobek sklárny v Kamenickém Šenově signovaný Johannem Riegerem, se prodala za 57 tisíc korun. Cena o něco málo mladší, avšak ještě reprezentativnější rakouské sklenice, dražené vzápětí, se dostala z necelých 23 na 108 tisíc korun.