Milionový prsten v M-N

V neděli 28. března se v pražském hotelu Inter-Continental uskuteční první letošní aukce společnosti Meissner-Neumann.

Prsten / 30. léta 20. stol. / platina, hmotnost 5,85 g btto,

ryzost 950/000 / prořezávaná hlava osazena z boku

24 diamanty, uprostřed briliant o hmotnosti cca 8,15 ct,

barva J, čistota VVS 1, velikost 53 / cena: 1 500 000 Kč

Nejdražší položkou aukce je obraz oblíbeného německého autora 19. století Heinricha Bürkela. Jeho žánrový obraz Zima v italských Alpách bude začínat na částce 1,9 milionu korun (všechny ceny jsou uváděny bez aukční provize). Za více než milion korun budou dále nabízeny obrazy Františka Foltýna a Antonína Slavíčka (1,2 a 1 milion korun). A dále prsten s více než osmikarátovým briliantem s vyvolávací cenou 1,5 milionu korun.

Abstraktní kompozice Františka Foltýna z roku 1929 pochází z autorova francouzského období, kdy žil v Paříži a byl ovlivněn směřováním Štyrského, Toyen, Kupky i francouzských umělců, později seskupených ve sdružení Abstraction-Création. Toto dílo podle zástupců společnosti Meissner-Neumann patří k tomu nejlepšímu, co bylo na tuzemském trhu z Foltýnovy tvorby nabízeno.

František Foltýn: Abstraktní kompozice / 1929 / olej na plátně / 60 x 81 cm / cena: 1 200 000 K

Z dalších děl tisková zpráva společnosti zmiňuje dva bronzy Otty Gutfreunda z poloviny 20. let, nabízené za 30 a 40 tisíc korun. Ze starožitností pak horizontální hodiny s budíkem z doby kolem roku 1700 s vyvolávací cenou 250 tisíc korun nebo pohár z čirého skla z jihočeských skláren Buquoy z konce 17. století, vyvolávaný za 19 tisíc korun.

Antonín Slavíček: Cesta se stromy

olej na plátně adjustovaném na lepence / 56 x 67 cm / cena: 1 000 000 Kč