Miró, Moore a Magritte v Londýně

Večerní aukce Christie`s a Sotheby`s v Londýně

Zhruba měsíc před olympiádou se Londýn stal dějištěm aukcí impresionismu a klasické moderny. Sběratelé na večerních aukcích dohromady utratili 167,6 miliónů liber, výsledky jsou však spíše rozpačité. Cenný Renoir se nakonec nedražil, zájem naopak roste o Miróa a Magritta.

První z večerů, pořádaný aukčním domem Sotheby’s, proběhl v úterý 19. června a skončil s výsledkem zlehka přesahujícím 75 miliónů liber. Z nabízených 48 položek nového majitele našlo jen 69 procent, což je na večerní aukci poměrně slabý výsledek. Dražba proběhla velmi poklidně a většina děl byla vydražena v mezích předaukčních odhadů nebo pod jeho spodní hranicí. V porovnání s loňskými výsledky je letošní výsledek poklesem, neboť loni se z 35 položek prodalo 90 procent a výnos činil 97 milionů liber.

Joan Miró / Peinture (étoile bleue) / 1927 / olej na plátně / 115,5 x 89 cm

Joan Miró: Peinture (Étoile bleue) / 1927 / olej na plátně / 115,5 x 89 cm / 23,561,250 GBP

Rekordním dílem večera se stal olej Joana Miróa Peinture (Étoile bleue) z roku 1927 pocházející z autorovy nejdoceňovanější série „snové malby“. Kupec za něj tentokrát musel zaplatit přibližně dvakrát tolik (23,6 milionu liber) než původní majitel, který toto plátno získal v roce 2007 na aukci v Paříži. Miró tak překonal svůj dosavadní rekord z letošního února, kdy se Painting-Poem vydražila v londýnské Christie’s za 16,8 milionu liber.

Druhou nejdražší položkou aukce se stalo pozdní figurativní plátno Pabla Picassa Sedící člověk z roku 1972 (6,2 milionu liber). Za zmínku stojí i Rockefellerovou proveniencí opatřený akt Pierre Bonnarda Nu Debout zobrazující malířovu ženu, jenž byl vydražen pod spodní hranící předaukčního odhadu (4,5 mil. liber).

Pierre Bonnard / Nu Debout / 1931 / olej na plátně

Pierre Bonnard: Nu Debout / 1931 / olej na plátně /

125 x 64,3 cm / 4,521,250 GBP

Očekávaný výsledek nepřinesla majiteli ani zimní krajina se Seinou od Claude Moneta. Navrhovatel za tento olej v newyorské aukci Christie’s v roce 2006 zaplatil 2,9 milionu dolarů, zatímco cena tentokrát dosáhla jen 2,4 milionu liber. Podobně rozpačitý výsledek (481 tisíc liber) přinesla i dražba figurálního plátna Oskara Kokoschy Dvě dívky, které přes luxusní provenanci a bohatou výstavní histori i publikační údaje nepřekročilo spodní hranici předaukčního odhadu (500 – 700 tisíc liber).

Naopak nad horní hranici předaukčního odhadu byla prodána sedmdesáticentimetrová socha Henry Moorea Matka s dítětem a jablkem. Výsledná cena díla s prestižní proveniencí newyorské soukromé sbírky a skvělou výstavní historií se vyšplhala na 3,7 milionu liber (předaukční odhad 1,8 – 2,8 mil. liber).

Henry Moore / Matka s dítětem a jablkem / 1956 / bronz

Henry Moore: Matka s dítětem a jablkem / 1956 / bronz / výška 71,8 cm / 3,737,250 GBP

Aukční dům Christie’s následný večer nabízel podstatně více materiálu, který přinesl i vyšší výnos, a to konkrétně 92,6 milionu dolarů. Katalog sice čítal na 71 děl, nakonec se však dražilo jen 70 položek, z nichž celých 80 procent našlo nového majitele. K velkému překvapení byl z aukce vyřazen titulní Renoirův akt, o němž jsme podrobně informovali zde. Důvodem k vyřazení Koupající se dívky z roku 1888 byl privátní prodej obrazu den před aukcí. Navrhovatel přistoupil na nabídku, která se podle Christie’s pohybovala v mezích předaukčních odhadů (horní hranice 18 mil. liber). Je tedy zřejmé, že za obraz nezískal více, než za něj před patnácti lety zaplatil.

René Magritte / Les jours gigantesques / 1928 / olej na plátně

René Magritte: Les jours gigantesques / 1928 /

olej na plátně / 72,4 x 54 cm / 7,269,250 GBP

Nejdražším dílem dražby se stal Picassův olej zobrazující těhotnou malířovu milenku Francoise Gilot. Plátno z roku 1946 se vyšplhalo na 8,6 milionu dolarů. Skvělý výsledek přinesl rovněž Magrittův obraz zobrazující znásilňovanou ženu Les jours gigantesques. Ačkoliv předaukční odhad byl stanoven na 800 tisíc až 1,5 milionu liber, výsledná částka téměř pětkrát překonala horní hranici odhadu. V aukci se dílo objevilo po šedesáti letech a dražitelé výslednou cenu vyšponovali až na 7,2 milionu liber.

Mezi nejdražší díla aukce patřil další Picassův figurální obraz, Žena se psem, zobrazující umělcovu druhou ženu Jacqueline s chrtem Kábulem. Plátno z roku 1962 vyneslo téměř 7 milionů liber. V pětici nejdražších děl se dvakrát objevil nejen Picasso, ale i René Magritte. Surrealistický Le monde des images, získaný navrhovatelem již v roce 1962, je jednou ze čtyř verzí tohoto tématu. Na aukcích se toto dílo objevilo vůbec poprvé a přineslo 4,9 milionu liber.

René Magritte / Le monde des images / 1950 / olej na plátně

René Magritte: Le monde des images / 1950 /

olej na plátně / 100 x 80,6 cm / 4,857,250 GBP

Vydraženo bylo i všech 14 nabízených Degasových bronzů ze sbírky londýnského sběratele Paula Josefowitze, za něž noví majitelé dohromady utratili 13,6 milionu liber. Opět se tak potvrdil stoupající trend zájmu o surrealistické práce, který trvá už od roku 2001. Podle expertů Christie’s sběratelé tato díla stále považují za podhodnocená. Současně je také v této kategorii snazší sehnat materiál téměř z původního zdroje, tedy s velmi krátkou a přesnou proveniencí.