Moderní život i Nuda

Pictura 11. 6. 2014

Druhou červnovou středu v podvečer draží Pictura 83 uměleckých děl. Třetinu položek tvoří plátna s motivem krajiny z počátku 20. století, nabízí se také několik zajímavostí z moderní a současné tvorby. Katalogem pro nás listoval tentokrát ekonom Jan Solnička.

Marie Čermínová - Toyen: Tetřev "Brunibor" / 1945 / litografie / litografie / 29.5 x 39 cm / vyv. cena 39000 Kč

Aukci otevírá František Kupka s moderní čtvercovou sérigrafií Une Absolue z roku 1953 a uzavírá Věra Kotlárová pastelem se snovou jízdou v sedle na divokém praseti barevnou krajinou. Ten vznikl v letošním roce. Hned druhá aukční položka je zajímavá litografie od Toyen, zobrazující žlutého tetřeva, který hudruje na cestu odcházejícímu muži a jeho stínu, vyvolává se za 39 tisíc korun.

Bohumil Kubišta: Arno / 1907 / olej na lepence / 23,5 x 33 cm / vyv. cena 1800000 Kč

Bohumil Kubišta je zastoupen obrazem Florencie a řeky Arno z roku 1907, který se začne nabízet za 1,8 milionu Kč, Emil Orlik plátnem nočního Heidelbergu s vyvolávací cenou o řád nižší.

Otto Gutfreund: Moderní život - Kavárna I / 1924 - 25 / bronz / v. 19,2 cm / vyv. cena 20000 Kč

Novým majitelům se nabízí Zykmudovo plátno Mezi vodou a kameny a Nemesovo Mezi nocí a deštěm. To druhé v úctyhodných 130x165 cm za 750 tisíc korun, první zhruba třetinového rozměru za 400 tisíc korun. Slibnou investicí se jeví série čtyř závěsných bronzů Moderní život od Otto Gutfreunda, kterou vytvořil v letech 1924-25. Kavárna I, Jazz II, Krám a Kavárna II se budou dražit samostatně po 20 tisících korun. Sběratelky větší smysl ale určitě dává série čtyř kusů pohromadě. V minulém roce se v londýnské Christie´s stejná série prodala za 2250 liber a dostala se tak vysoko nad odhadní cenu, která byla 1000-1500 liber.

František Muzika: Pastorále / 1923 / olej na plátně / 100 x 120,5 cm / vyv. cena 4800000 Kč

Výjimečné je velké plátno Františka Muziky, které se draží za 4,8 milionu korun, dosud u něj byla na aukci vyšší vyvolávací cena jen u díla Dívčí akt v roce 2011. Za pozornost určitě stojí bronz Nuda od Jana Koblasy pocházející ještě ze studentských let. Návštěvníci retrospektivy si ji mohli prohlédnout v předminulém roce v Jízdárně Pražského hradu. Dílo z roku 1957 se začne dražit za 120 tisíc korun. Druhé Koblasovo dílo na aukci je kombinovaná technika na papíru nazvaná Pošetilé srdce II z roku 1965. Apokalypsa, dílo stejného formátu i techniky, pocházející ze stejného tvůrčího období Jana Koblasy, se v únorové aukci 1. Art Consulting vydražila za 252 tisíc korun.

Hynek Martinec: Spící žena II / 2004 / olej na plátně / 120 x 150cm / vyv. cena 120000 Kč

Na aukci se objeví další obraz od Jaroslava Paura v odstínech šedé. Na konci května se vydražil v aukci galerie Kodl větší formát nazvaný Město za téměř trojnásobnou cenu, než byla vyvolávací, to dokládá jistý zájem o tohoto autora. Nabízet se bude také rozměrné hyperrealistické plátno Spící ženy a vlašského ořechu Hynka Martince z roku 2004 za 120 tisíc korun. Dílo umělce s dnes už mezinárodním renomé, jehož díla jsou například i v Britském muzeu v Londýně, jistě nezůstane v aukci bez zájmu dražitelů.