Art+Antiques Návrat k normálu

Galerie Kodl a Vltavín 30. 11. 2008

Na neděli 30. listopadu přichystaly galerie Kodl a Vltavín další společný aukční den. Zájemci o nákup uměleckých děl mohli vybírat z celkem 383 položek. Přestože bylo prodáno jen necelých 60 procent položek, vynesla celá aukce téměř 34 milionů korun.

Na jedné aukci se totiž sešlo hned několik velice kvalitních obrazů. Za více než milion korun bylo vydraženo 7 obrazů, 38 položek se prodalo za více než sto tisíc.

Už z titulní stránky katalogu bylo jasné, že nejdražším dílem aukce se stane artificiální práce Jindřicha Štyrského, kterou nabízela Galerie Kodl. Obraz Chrpy z roku 1927, mnohokrát publikovaný a vystavovaný, byl vyvoláván za 5,5 milionů korun. Boj o něj však skončil po několika příhozech a na částce „pouhých“ 7,2 milionů korun, což bylo poněkud za očekáváním.

JIndřich Štyrský: Chrpy / 1927 olej na plátně / 46 x 61 cm / cena: 7 200 000 Kč

Zda-li je hlavním viníkem stále častěji citovaná celosvětová krize, nelze vyloučit. Podobný osud, malý nárůst, totiž potkal mnoho dalších výborných prací. Z celkových výsledků je patrný útlum, mnoho z nabízených obrazů by na jaře dosáhlo o poznání lepších výsledků. Tento útlum si ale můžeme přeložit i jako návrat do normálních kolejí. Minulé měsíce byly asi natolik výjimečné, že srovnávat s nimi již brzy nebude relevantní.

Druhou nejvíce sledovanou položkou aukce byla krajina Adolfa Kosárka. Práce tohoto autora, navíc v této kvalitě, se na trhu objevují jen jednou za několik let. Fakt, že se o obraz utkali jen dva zájemci, jé též jistým zklamáním. Cena 2,04 milionu korun je však dost možná cenovým limitem za krajinu českého 19. století. Vždyť i velká reprezentativní krajina Antonína Mánesa byla před dvěma lety prodána „jen“ za 2,16 milionu korun.

Z prací umělců předminulého století a přelomu 19. a 20. století zmiňme především tři oleje Jakuba Schikanedera. Nejdražší z nich, reprezentativní interiér s názvem Čtenářka, byl prodán za vyvolávací cenu 1,18 milionu korun. Podobizna umělcovy ženy vystoupla z 300 na 516 tisíc korun a drobná olejová studie Krajina za západu slunce se prodala za 312 tisíc korun. Menší bitva se strhla o rozměrný uhel Julia Mařáka. Z 216 tisíc cena vystoupala až na konečných 324 tisíc korun. Velký zájem byl také o práci jednoho z Mařákových méně známých žáků, Josefa Holuba. Za obraz Stromy nad Vltavou byl nový majitel ochoten nabídnout 156 tisíc korun, více než dvojnásobek minimálního podání. Pohled na zámek v Nových Hradech od Miloše Jiránka byl prodán za vyvolávací cenu 780 tisíc korun.

Jádrem aukce však samozřejmě bylo umění první poloviny 20. století. Pokud se někomu nezamlouval Štyrský, musel být rozhodně uchvácen nádherným figurálním obrazem Františka Foltýna z roku 1924. Z vyvolávací ceny 1,8 se dostal na 2,04 milionu korun. Zadařilo se i poválečnému zátiší Emila Filly, které bylo prodáno za 1,68 milionu korun, dvojnásobek vyvolávací ceny. Za více než milion korun byla vydražen ještě jedna z krajin Václava Špály (1,8 milionu korun) a Portrét dívky od Alfonse Muchy (1,08 milionu korun).

Velice dobře, jak už je na českých aukcích zvykem, se prodávaly práce Oty Janečka. Za tři práce z přelomu 70. a 80. let byli zájemci ochotni nabídnout celkem 912 tisíc korun. Dobře se prodávaly také Bauchové: Kytice z roku 1943 byla prodána za 216 tisíc korun, Krasojezdci v manéži z roku 1982 za 156 tisíc korun. Dražila se také jedna práce Františka Ronovského, jehož dílo jsme představovali v rubrice Na trhu v listopadovém čísle. Obraz Kavárna I. z let 1970 až 1971 vystoupla z vyvolávací ceny 342 tisíc až na 468 tisíc korun. S ještě větším nárůstem musel počítat každý, kdo si chtěl dopřát drobný olej Jiřího Trnky. Z vyvolávací ceny 216 tisíc korun se dostal až na částku 600 tisíc korun.

Některé práce zůstaly samozřejmě nevydraženy. To byl osud i druhého obrazu z titulní strany katalogu, surrealistické kompozice Václava Tikala, která byla nabízena za 2,28 milionu korun. K položkám, které svého majitele nenašly, patřily dále například akvarel Františka Kupky z cyklu Sedm divů světa, nabízený za 1,02 milionu korun, či velké alegorické plátno Maxe Pirnera s vyvolávací cenou 780 tisíc korun.