Art+Antiques Nečekaná Bitva

Meissner-Neumann 27.05.2012

Druhá letošní aukce Meissner-Neumann, která se uskutečnila poslední květnovou neděli, přinesla několik překvapivých nárůstů. Broušená sklenice z první čtvrtiny 19. století se dostala z 33 na 126 tisíc, anonymní scéna námořní bitvy vylétla z 57 na 690 tisíc a jedna z typických lokomotiv Václava Kreibicha se poprvé prodala za víc jak sto tisíc korun (všechny ceny jsou včetně aukční provize).

Začněme ale popořadě. Aukce výtvarného umění, šperků a starožitností nabídla necelých 700 položek, nového majitele našlo 60 procent z nich. Za více než sto tisíc korun se prodalo 17 děl, jediný obraz s milionovým potenciálem, Kostel v Kameničkách od Antonína Slavíčka, zůstal s cenou 1,61 milionu korun nevydražen. Celkový obrat aukce činil 11,8 milionu korun.

Anonym: Bitva u Visu

Anonym: Bitva u Visu
olej na plátně / 79 x 119 cm / cena: 690 000 Kč

Z nabízených obrazů dosáhla nejvyšší ceny již zmiňovaná bitevní scéna střetnutí rakouského a italského loďstva v rámci prusko-rakouské války. Šlo o kvalitní malbu 19. století, avšak bez jakéhokoliv bližšího určení. Víc jak desetinásobný nárůst oproti vyvolávací ceně naznačuje, že mezi dražiteli se našli minimálně dva zájemci, kteří nejspíš dokázali identifikovat autora. Dobře se dále prodaly například Pohled na Obří důl v Krkonoších od Antonína Waldhausera (z 241 na 540 tisíc), letní krajina před bouří od Oldřicha Blažíčka (562 tisíc) nebo obraz V rákosí od Václava Radimského (437 tisíc korun). Dvě krajiny Jana Trampoty ze začátku 20. let se prodaly s výraznými nárůsty shodně za 126 tisíc korun. Za vyvolávací cenu 345 tisíc korun našel nového majitele obraz Krajina s rybníčkem od Martina Benky.

Součástí nabídky byl i početný soubor soch, který se však s příliš velkým zájmem dražitelů nesetkal. Nejdráže se prodal bronz Jana Štursy Před koupelí, který nový majitel získal za vyvolávací cenu 207 tisíc korun. Mezi neprodanými položkami zůstal například půvabný dívčí akt v bílém mramoru od Ladislava Šalouna. Práce v kameni se na trhu vyskytují jen vzácně, vzhledem k drobnému formátu se však požadovaná cena 161 tisíc korun ukázala být příliš vysoká.

Broušená číše / Glassfabrik Fr. Gottstein / kolem 1818

sklo čiré, broušené a řezané / výška 14 cm / cena: 126 500 Kč

Většina starožitností a šperků byla dražena v cenách do 50 tisíc korun. Natolik ostatně zněl i předaukční odhad v případě 14 cm vysoké broušené číše vyrobené kolem roku 1818 v sklárně Franze Gottsteina v Strání u Uherského Brodu. Konečná cena se však nakonec vyšplhala na 126 tisíc korun. Nárůst ze 75 na 109 tisíc korun zaznamenalo zlaté pouzdro na cigarety, práce pražského zlatníka Josefa Rittera z 30. let minulého století. Výrazně vyšších cen dosáhla pouze čtveřice volných diamantů o hmotnosti 3,11 až 6,60 ct. Prodaly za vyvolávací ceny, v součtu za 2,4 milionu korun.