Art+Antiques Nejdražší díla v jednotlivých kategoriích

Domácí trh v roce 2015

Praha – Nejdražším obrazem prodaným v roce 2015 na českých aukcích se stalo rané kubistické zátiší od Emila Filly, které bylo koncem listopadu na aukci Galerie Kodl vydraženo za 16,32 milionu korun. V žebříčku autorových nejdražších děl tato cena stačí jen na sedmou příčku. Do letošního top ten se vedle toho dostaly ještě tři další Fillovy obrazy.

 Emil Filla: Pařížské zátiší, 1914–20, olej na dřevě, 41 x 33 cm,  cena: 16 320 000 Kč, Galerie Kodl 29. 11. 2015
Emil Filla: Pařížské zátiší, 1914–20,
olej na dřevě, 41 x 33 cm,
cena: 16 320 000 Kč,
Galerie Kodl 29. 11. 2015

Ke koupi deseti nejdražších děl prodaných loni na českém trhu by případný zájemce potřeboval 114,5 milionu korun. Předloni to bylo 113 milionů, o rok dřív 123 milionů korun. Spolu s Fillou se do první desítky dostala ještě díla Bohumila Kubišty, Antonína Procházky, Jana Zrzavého, Jindřicha Štyrského a Mikuláše Medka.

Medkův surrealistický obraz Květináče (Snídaně), který se na listopadové aukci společnosti European Arts prodal za 10 milionů korun, je nejen nejdražším autorovým dílem prodaným v aukci, ale současně také nejdražším dílem poválečného umění. Od žijících autorů se loni přes milion korun dostala díla Theodora Pištěka (2,52 milionu), Karla Malicha (1,55 milionu) a Milana Kunce (1 milion korun). O nový aukční rekord se jednalo jen v případě posledně jmenovaného.

Daniel Fröschl: Madona s Ježíškem a hrozny, 1600–09, olej na plátně, 86,5 x 60 cm, cena: 1 488 000 Kč, Arthouse Hejtmánek 28. 5. 2015 Daniel Fröschl: Madona s Ježíškem a hrozny,
1600–09,
olej na plátně, 86,5 x 60 cm,
cena: 1 488 000 Kč,
Arthouse Hejtmánek 28. 5. 2015

V kategorii starých mistrů se nejdráže prodala Madona s Ježíškem od Rudolfínce Daniela Fröschla. Obraz ze začátku 17. století byl na jaře na aukci společnosti Arthouse Hejtmánek vydražen za 1,5 milionu korun. Úspěchem byla také cena 960 tisíc za zátiší Vanitas od německo-polského barokního malíře Philippa Sauerlanda. Obraz v březnové aukci Dorothea koupilo městské muzeum v malířově rodném Gdaňsku.

Z umění 19. století svá aukční maxima vylepšili Václav Brožík (3,96 milionu), Antonín Slavíček (3,84 milionu), Josef Navrátil (3,84 milionu), August Bedřich Piepenhagen (2,88 milionu), Joža Uprka (3,23 milionu) či Antonín Chittussi (2 miliony korun). Mimořádný rok má za sebou Václav Radimský. Za více než milion korun se prodalo hned dvanáct jeho obrazů, nejdražší z nich na aukci Galerie Kodl za překvapivých 5,4 milionu korun.

Poprvé byla za více než milion korun dražena fotografie. Reprezentativní snímek Františka Drtikola The Bow se v dubnu na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery prodal za 2,22 milionu korun. Z prací na papíře se jako vždy za nejvyšší částky prodávaly kvaše Františka Kupky (2,5 milionu) a Josefa Lady (1,9 milionu korun). Z kreseb v užším slova smyslu to pak byla rozměrná uhlová studie k jednomu z lesních inetriérů Julia Mařáka (492 tisíc korun).

Nejdražší sochou prodanou loni na českých aukcích se stala renesanční metrová mramorová figura Neptuna, která se na aukci Arthouse Hejtmánek prodala za 1,86 milionu korun. Na druhé příčce se umístila socha Věry Janouškové Pavouk, kterou za 1,67 milionu korun vydražila společnost 1. Art Consulting. Třetí místo patří skleněné plastice Prostor II. od autorské dvojice Libenský-Brychtová, kterou nabízelo Dorotheum. S cenou 1,44 milionu korun se současně jedná o nejdražší dílo ateliérového skla.

Diamantový diadém, 1890–1920, platina, celková hmotnost diamantů 12 ct, cena: 1 550 000 Kč, Dorotheum 23. 5. 2015 Diamantový diadém, 1890–1920,
platina, celková hmotnost diamantů 12 ct,
cena: 1 550 000 Kč,
Dorotheum 23. 5. 2015

Ze starožitností se přes milion korun dostal pouze diamantový diadém, který na své květnové aukci dražilo Dorotheum. Šperk osázený více než tisícovkou diamantů v celkové hmotnosti přibližně 12 karátů se dostal z vyvolávací ceny 432 tisíc až na 1,44 milionu korun. Z nabízeného nábytku nejvíce překvapil pánský pokoj navržený Dušanem Jurkovičem, který v říjnu dražila aukční síň Sýpka. Sedmidílný soubor vystoupal z necelých 470 na 840 tisíc korun.

Asiatikům tentokrát nedominoval Čchi Paj-šʼ, jako tomu bylo v minulých letech. Nejdražším dílem se na aukci galerie Arcimboldo stal tušový portrét starce od Ťianga Čao-che, který se prodal za 6,32 milionu korun. Z čínských starožitností se za více než milion prodala nefritová nádoba na proplachování štětců a jedenáct centimetrů vysoká soška Boha války ze zlaceného bronzu z 18. století. Obě díla se shodně prodala za částky kolem 1,05 milionu korun.