Nejdražší obrazy (dalšího) rekordního roku

Top 10 roku 2017

Ke koupi deseti nejdražších obrazů roku 2017 by případný zájemce potřeboval více než čtvrt miliardy, konkrétně 256 milionů korun. To je o 16 milionů víc než v předchozím roce.

Nejdražším dílem roku se stal pohled na Prahu od Oskara Kokoschky, který se na červnové aukci Arthouse Hejtmánek prodal za více než 52 milionů korun. Kokoschka se v čele top 10 v minulosti již objevil, v roce 2008 to byla jeho poválečná krajina London Chelsea Reach, která se prodala za  21,5 milionu korun.

Po dvou dílech mají v první desítce Toyen, Jindřich Štyrský a Giorgio de Chirico. Po jednom pak Jan Zrzavý, František Kupka a ruský malíř Ivan Konstantinovič Ajvazovský. Pokud jde o aukční síně - čtyři obrazy dražila Galerie Kodl, tři společnost European Arts, dva Arthouse Hejtmánek a jeden 1. Art Consulting. Pro Toyen, Štyrského i Zrzavého se jedná o nové aukční rekordy.

Všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize, formáty obrazů poměrově odpovídají jejich reálným rozměrům.

Oskar Kokoschka: Praha. Pohled z ateliéru na Petřín, 1936–37

1. Oskar Kokoschka: Praha. Pohled z ateliéru na Petřín, 1936–37,
olej na plátně, 94 × 125 cm,
cena: 52 080 000 Kč, Arthouse Hejtmánek 1. 6. 2017

Dosažená cena je nejen rekordem letošního roku, ale též celosvětovým maximem za Kokoschkovu krajinu. Obraz Kokoschka namaloval během svého čtyřletého pobytu v Praze ve druhé polovině 30. let (podrobně jsme jej představovali zde). Minimální podání činilo 43,4 milionu korun a dražby se zúčastnilo několik telefonních limitů, včetně několika ze zahraničí (zpráva o průběhu aukce zde). Podle aukční síně obraz nakonec zůstává v České republice. Kokoschkova díla se na trhu objevují jen vzácně, krom nabízeného obrazu byla letos draženo ještě několik umělcových grafik a kreseb pocházejících z majetku rodiny jeho české manželky (více zde).

Toyen: Šero v pralese, 1929

2. Toyen: Šero v pralese, 1929,
olej na plátně, 114 × 89 cm,
cena: 36 000 000 Kč, Galerie Kodl 28. 5. 2017

Předchozí malířčin rekord vydržel dlouhých osm let. Po Kupkovi byla Toyen v březnu 2009 prvním českým autorem, jehož dílo bylo vydraženo za více než 20 milionů korun. Nyní se tato situace opakuje, jen s cenou o dalších 10 milionů korun vyšší. Plátno startovalo na minimálním podání necelých 17 milionů korun a v nepříliš dynamické licitaci se o něj utkali dva zájemci v sále a jeden na telefonu (zpráva o aukci zde). Sama malířka si obrazu zjevně považovala – na výstavě v Aventinské mansardě v březnu 1930 byl s cenou 3 tisíce korun jejím nejdražším dílem (více zde).

Giorgio de Chirico: Zapomenuté hračky, 1915–16,

3. Giorgio de Chirico: Zapomenuté hračky, 1915–16,
olej na plátně, 55 × 25,5 cm,
cena: 31 440 000 Kč, Galerie Kodl 28. 5. 2017

Do letošního roku českými aukcemi prošel jen jeden pozdní de Chiricův obraz, letos na jaře to byly v rozmezí dvou měsíců hned dvě jeho plátna (druhé z nich uzavírá tuto desítku). Raná díla, jako je představované zátiší, se objevují vzácně i na mezinárodním trhu. Před aukcí obraz visel jako zápůjčka ve stálé expozici Národní galerie ve Veletržním paláci (více zde). Dražba startovala na necelých 23 milionech korun a obraz se utkalo několik telefonu (zpráva o aukci zde).

Jindřich Štyrský: Utonulá, 1927

4. Jindřich Štyrský: Utonulá, 1927,
olej na plátně, 60 × 73 cm
cena: 24 300 000 Kč, European Arts 19. 11. 2017

Po jarním rekordu obrazu Kominík a sněhulák (viz následující položka) se vysoká cena očekávala. Není však od věci připomenout, že před pouhými čtyřmi lety se rozměrnější, avšak takřka nevystavované plátno Akvárium z téhož roku prodalo "jen" za 9,4 milionu korun. Štyrský obraz namaloval během svého pobytu v Paříži a jeho prvním majitelem byl prvorepublikový ředitel pražské Městské knihovny (více o historii díla zde). O obraz, který startoval na 16 milionech, se utkali tři zájemci a jarní maximum konečná cena překonala o 700 tisíc korun (zpráva o aukci zde).

Jindřich Štyrský: Kominík a sněhulák, 1925

5. Jindřich Štyrský: Kominík a sněhulák, 1925,
olej na plátně, 70,5 × 50,5 cm,
cena: 23 560 000 Kč, European Arts 21. 5. 2017

Obraz se na trh vrátil po pouhých šesti letech, jeho cena však za tu dobu vzrostla bezmála o 17 milionů korun (více zde). Přispělo k tomu jistě i to, že se v mezičase objevil na několika výstavách v čele s loňskou přehlídkou V novém světě – Podmínky modernity 1917–1927 v Galerii výtvarného umění v Ostravě. Dva telefonní limity proti sobě licitovaly dlouhých osm minut, přičemž konečná cena o 9 milionů korun překonala předchozí, osm let trvající rekord posledního Štyrského obrazu Maldoror.

Toyen: L'eau de la solitude, 1955

6. Toyen: Voda samoty (L'eau de la solitude), 1955,
olej na plátně, 116 × 73 cm,
cena: 21 080 000 Kč, European Arts 19. 11. 2017

Opakované prodeje děl, jež o pár měsíců dříve prošla zahraničním trhem, nejsou v poslední době tak časté, jako tomu bylo před pár lety. Obraz Voda samoty z roku 1955 je pověstnou výjimkou potvrzující pravidlo. Loni v prosinci se prodal s výrazným nárůstem na aukci lokální aukční síně v Brestu v přepočtu za 10,5 milionu korun (více zde). Dosažená cena je druhou nejvyšší za malířčino poválečné dílo a celkově jejím čtvrtým (třetím v Česku) nejdražším obrazem (top 10 z letošního května).

Ivan Konstantinovič Ajvazovskij: Bouře na moři, 1889,

7. Ivan Konstantinovič Ajvazovskij: Bouře na moři, 1889,
olej na plátně, 140 × 215 cm,
cena: 18 600 000 Kč, Arthouse Hejtmánek 30. 11. 2017

Dosažená cena je rekordem za dílo ruského malířství na českém trhu. Ajvazovský je stálicí světových aukcí - jen letos bylo ve světě draženo patnáct jeho pláten, přičemž dvě třetiny z nich našly kupce -, v našem prostředí však šlo víceméně o umělcovu premiéru. Dražba tohoto rozměrného plátna startovala na 13,6 milionech korun. Dobrozdání k obrazu vypracoval již ve 30. letech V. V. Štech a je také zmiňován a reprodukován v knize V. Fialy Russkaja živopis v sobranijach Čechoslovakii, která vyšla v roce 1974 v tehdejším Leningradu (více zde).

Jan Zrzavý: Kalvárie v Locronanu II, 1937

8. Jan Zrzavý: Kalvárie v Locronanu II, 1937,
tempera na překližce, 49 cm × 114 cm,
vyvolávací cena: 17 040 000 Kč, Galerie Kodl 26. 11. 2017

Obraz patří mezi největší Zrzavého bretaňské krajiny a dosažená cena je umělcovým novým aukčním rekordem (zpráva z aukce zde). Kamenná vesnice Locronan, která v 16. století byla centrem výroby lodních plachet a dodnes bývá uváděna jako jedna z nejkrásnějších ve Francii, byla jedním z míst, které Zrzavý v průběhu let maloval opakovaně (více umělcově vztahu k Bretani zde). Před devíti lety trhem prošla drobná kresba zachycující identickou scénu.

František Kupka: Koupání, 1904

9. František Kupka: Koupání, 1904,
olej na plátně, 56 × 56 cm,
cena: 16 320 000 Kč, Galerie Kodl 28. 5. 2017

Druhý obraz první desítky, který byl relativně nedávno zakoupen v zahraničí. Před dvěma lety se ve vídeňském Dorotheu prodal za poloviční částku. Kupcem byl tehdy investiční fond Pro arte. "V Pro arte zavládla především radost, že se nám Koupající se ženu podařilo získat. A ještě k tomu za tak příznivou cenu. Kdo se trochu vyzná v Kupkově díle, ví, jak vysokou důležitost přikládal tomuto motivu," řekl artplus krátce po aukci ředitel fondu Pavel Chalupa (více zde). Nyní dosažená cená je druhou nejvyšší za ne-abstraktního Kupku.

Giorgio de Chirico: Il Trovatore, 1958

10. Giorgio de Chirico: Il Trovatore, 1958,
olej na plátně, 80 × 60 cm,
cena: 15 590 000 Kč, 1. Art Consulting 26. 3. 2017

Pozdní de Chiricův obraz Trubadúr byl v roce 2016 neúspěšně nabízen mnichovskou aukční síní Hampel Kunstauktionen, která udávala jeho odhadní cenu v rozmezí 500 až 700 tisíc euro (bez provize). V Praze dosažená cena odpovídá spodní hranici tohoto odhadu (zpráva o aukci zde). Nutno však dodat, že na českém trhu se předtím prodal jediný malířův obraz, drobný olej Il Cavallo bianco z roku 1949, který se v březnu 2015 prodal za vyvolávací cenu 1,05 milionu korun.