Art+Antiques Nejdražší Šíma za pět let

Orlys Art Auctions 24. 11. 2013

Nejdražším dílem aukce Orlys Art Auctions, která se konala 24. listopadu v Galerii Maldoror, se stala krajina od Josefa Šímy. Obraz z konce 20. let se prodal po jednom příhozu za 4,32 milionu korun, což je nejvyšší cena za Šímův obraz za posledních pět let. Aukce celkem vynesla přes šest milionů korun, kupce našla polovina ze stovky nabízených obrazů a prací na papíře (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize).

Josef Šíma: Krajina / 1929Josef Šíma:
Krajina / 1929
olej na plátně /
47 × 80 cm /
cena: 4 320 000 Kč

Za více než sto tisíc korun byla přiklepnuta tři díla. Abstraktní obraz Jana Kotíka z poloviny 60. let se prodal s mírným nárůstem za 384 tisíc korun. O 60 tisíc levnější byla rozměrná koláž a reliéf od Jiřího Koláře z roku 1971, v tomto případě však šlo o prodej za vyvolávací cenu. Bezmála na dvojnásobek minimálního podání se naopak dostal obraz Sedláci od slovenského malíře Júlia Jakobyho. Cena 347 tisíc korun je jeho českým rekordem, v Bratislavě však již byla Jakobyho díla opakovaně dražena i za více než milion korun.

Součástí dražené kolekce bylo dvaadvacet fotografií, prodala se většina z nich, byť jen s minimálními nárůsty. Nejvíce se bojovalo o Sudkovu fotografii sochy Madony s Ježíškem, autorské PF k roku 1969. Vítěz aukce ji nakonec získal za necelých 35 tisíc korun. Shodně za vyvolávací cenu 10 tisíc korun se prodaly dvě fotografie Jiřího Davida, portréty Milana Knížáka a Stanislava Kolíbala z cyklu Skryté podoby.

Bez kupce mimo jiné zůstalo titulní dílo aukce, obraz Ze života od Theodora Pištěka. Metrové plátno z roku 1978 bylo nabízeno za 1,56 milionu korun.