Nejedlý a netypický Schikaneder

V neděli 14. března se koná první letošní aukce Galerie Pictura. Nabízeno bude 398 děl, převážně obrazů.

Nejdražší položkou aukce je obraz Huculka od ukrajinského malíře Andreje Kocky, který je nabízen za 950 tisíc korun (všechny ceny jsou uváděny bez aukční provize). Vyvolávací cenu jen o 50 tisíc nižší mají obrazy Svatební průvod od Václava Ženíška a V restauraci od Karla Černého.

Karel Černý : V restauraci / 1935
olej, plátno nalepené na lepence / 48 x 56 cm / vyvolávací cena: 900 000 Kč

Na obálku katalogu byl vybrán obraz Otakara Nejedlého Poutníci z rok 1916. Vyvolávací cena této zářivě barevné krajiny je 380 tisíc korun.

Velmi zajímavé bude sledovat, jak si povede obraz Z Nového Světa nabízený jako dílo Jakuba Schikanedera. Byť je obraz opatřen pozůstalostním razítkem a v katalogu se uvádí, že „byl konzultován s prof. Vlčkem z Národní galerie“, jde o natolik netypickou práci, že vyvolává pochybnosti o Schikanederově autorství. Vyvolávací cena 600 tisíc korun je ostatně na tohoto autora poměrně nízká.

Jakub Schikaneder: Z Nového Světa
kombinovaná technika, papír na plátně / 60 x 80 cm / vyvolávací cena: 600 000 Kč

Nejzajímavější položkou v kategorii poválečného umění je dvojice abstraktních krajin z počátku 60. let od Karla Malicha. Jde o práce na kartonu středního formátu s vyvolávacími cenami 110 a 120 tisíc korun.

Kuriozitou aukce je háčkovaný automobil od čtyřiatřicetileté umělkyně Jitky Havlíčkové. Poměrně hojně vystavované a publikované dílo z roku 2001 je nabízeno za 600 tisíc korun.

Jitka Havlíčková: Viktor / 2001
provaz, epoxidová pryskyřice, ocelová konstrukce / 410 x 175 x 153 cm / vyvolávací cena: 600 000 Kč