Text Skřivánek Jan | Datum 13.11.2013
Hlavní hvězdou říjnové aukce European Arts, která se konala v neděli 13. října hotelu Diplomat, byl obraz Červená bárka od Jana Zrzavého. Zdobil obálku katalogu i jej společnost použila ve své reklamě v minulém čísle našeho časopisu. Výjimečná malba z roku 1948 má za sebou řadu výstav včetně Benátského bienále. Prodala se s nárůstem o 40 procent za konečné 3 miliony korun, což je druhá nejvyšší cena za Zrzavého poválečné dílo. Celkový obrat aukce dosáhl 12,2 milionů korun (všechny ceny jsou včetně aukční provize), úspěšnost se pohybovala kolem 38 procent.
Druhou položkou vydraženou za více než milion korun byl nevelký olej na dřevě Chalupy v Hlinsku od Antonína Slavíčka. Tato malba z roku 1903 se prodala za vyvolávací cenu 1,92 milionu korun. Stotisícových děl bylo dohromady 15, přičemž dvě třetiny z nich byly přiklepnuty za vyvolávací ceny. Nejvíce se bojovalo o obraz Město, skupinové dílo Františka Hudečka z roku 1946. Ze startovních 156 tisíc se dostal až na 288 tisíc korun. O polovinu na konečných 77 tisíc korun vzrostla také cena Hudečkovy kolorované kresby Noční chodec z roku 1944.
Z umění 19. století se nejdráže prodal obraz Cikánské děti od španělského malíře Virgila Díaze de la Peni (960 tisíc), následovaný krajinou s figurální stafáží od Julia Mařáka, Společnost na výletě (348 tisíc), Kokořínem od Huga Ullika (276 tisíc), podobiznou manželky Václava Brožíka (216 tisíc) a krajinou od Adolfa Chwaly (156 tisíc korun). Pouze o Ullikův Kokořín se bojovalo, jeho cena v průběhu dražby vzrostla bezmála o sto tisíc.
Z moderny a z umění Skupiny 42 lze vedle již jmenovaných zmínit ještě obraz Bohumíra Matala Cyklisti z roku 1953, který se prodal za vyvolávací cenu 420 tisíc korun. Na trhu se vrátil po třech letech, v listopadu 2010 byl na aukci 1. Art Consulting vydražen za 336 tisíc korun. Několika kvalitními kusy byla zastoupena i kategorie poválečného umění. Nejvyšších cen dosáhla díla Otakara Slavíka (252 tisíc), Huga Demartiniho a Jana Baucha (shodně po 228 tisících korun).
Mezi položkami, které se vracely zpět, zůstaly mimo jiné i dva obrazy s vyvolávacími cenami nad milion korun – zátiší z roku 1931 od Emila Filly a expresivní Nábřeží od Vincence Beneš. Důvodem jejich neúspěchu patrně bylo, že se na trh vrátily po pouhých dvou a třech letech.
28. března 2024Christie’s New York 19. 3. 2024
27. března 2024Sotheby’s Londýn 6. a 7. 3. 2024, Christie’s Londýn 7. 3. 2024
18. března 202428. března 2024
18. června 2021
24. června 2020
4. června 2020
5. dubna 2021
20. ledna 2021
18. prosince 2020