Nesmrtelný Ota Janeček?

Galerie Art Praha 11. 5.; 1.Art Consulting 12. 5. 2013

"Socialistický" klasik. Jeden z nejčinnějších malířů, kreslířů a ilustrátorů poválečných desetiletí. Díla tohoto národního umělce se svého času ve státních galerijních výkupech cenila na desetitisíce československých korun. Dnes, dvě desetiletí po revoluci, stále patří mezi velmi často nabízené a dražené autory, jeho jméno už v aukčních katalozích nikoho nepřekvapí. V nejbližším týdnu však projde trhem skvělá kolekce jeho raných děl.

Ota Janeček: Trávy / 1952 / olej na plátně / 30 x 40 cm Ota Janeček: Trávy / 1952 / olej na plátně / 30 x 40 cm / Galerie Art Praha 11.5.2013 / vyvolávací cena 216 000 Kč

Jen co do počtu olejů nabídl vloni český trh necelé tři desítky Janečkových pláten. Velká většina z nich bez problémů našla své nové majitele. Tento trend přitom trvá už několik let a je s podivem, že kupci na něj stále stíhají reagovat víceméně pozitivně. Velká většina dosud dražených prací totiž patřila k Janečkovým závěrečným tvůrčím desetiletím, v nichž se přiklonil k líbivé, barevně melancholické, nenáročné, poetické poloze, kterou od něj doba vyžadovala.

O to cennější jsou na trhu jeho kvalitní práce z přelomu 40. a 50. let a z počátku 60. let, tedy jeho vrcholného období. Jejich pozoruhodnou kolekci do květnové aukce získala Galerie Art Praha, která už v minulosti prodala četná Janečkova díla, zčásti z rodinné pozůstalosti. Půjdeme-li chronologicky, v květnovém katalogu se objeví nesměle křehké raně poválečné plátno Rackové na nábřeží z roku 1948. Odráží ještě tápavou poetiku "křehké moderny" nejmladší poválečné generace a její hledání osobitého uměleckého výrazu.

Ota Janeček: Rackové na nábřeží / 1948 / olej a písky na plátně / 50,5 x 66 cm Ota Janeček: Rackové na nábřeží / 1948 / olej a písky na plátně / 50,5 x 66 cm / Galerie Art Praha 11.5.2013 / vyvolávací cena 180 000 Kč

K nejznámějším a nejcennějším Janečkovým cyklům patří Trávy z počátku 50. let. Právě jimi je dnes autor zastoupen v řadě veřejných sbírek. Své o tom vědí například ve Východočeské galerii v Janečkových rodných Pardubicích. Zde se svého času, ještě za autorova života v závěru 80. let, chystalo budování jeho stálé expozice. S blížící se revolucí bylo od tohoto záměru upuštěno, galerii však dodnes ve sbírkách zůstala reprezentativní kolekce Janečkových děl. Skvělé Trávy patří pouze k některým z nich.

Ota Janeček: Flóry / 1958 / olej a písky na kartonu / 35 x 44 cm Ota Janeček: Flóry / 1958 / olej a písky na kartonu / 35 x 44 cm / 1. Art Consulting 12.5.2013 / vyvolávací cena 108 000 Kč

Do aukce jde menší zástupce Trav z roku 1952, tedy počátků tohoto cyklu. Závěr 50. let, se závanem floristního dekorativního bruselského stylu, pak v kolekci reprezentují vydařené Flóry, barevný olej z roku 1958. Startovní ceny všech jmenovaných prací ovšem odpovídají jistému cenovému "nástupu" našeho umění druhé polovice 20. století. Doba, kdy šlo obdobná díla pořídit hluboko pod sto tisíc korun, je zřejmě nenávratně pryč.

Z téhož roku 1958 se pak o den později, v květnové aukci 1. Art Consulting, objeví hravý, k postupnému znakovému zjednodušování a abstrakci směřující obraz Plachetnice. Drobná, netypická malba na kartonu s příznivou vyvolávací cenou.

Ota Janeček: Plachetnice / 1958 / tempera a olej na lepence / 19,5 x 26 cmOta Janeček: Plachetnice / 1958 / tempera a olej na lepence / 19,5 x 26 cm / vyvolávací cena 26 400 Kč