New York, New York!

Nejdražší díla světových aukcí 2014

Za desítku nejdražších děl loňské sezóny sběratelé ve světě utratili přes 752 milionů dolarů. Nejdražším dílem roku 2014 se stal Giacomettiho Chariot/Vůz, za nějž kupec zaplatil 101 milionů dolarů. Nejdražší položkou současného umění a druhou nejdražší prací roku 2014 se stal obraz Černý oheň I. amerického malíře Barnetta Newmana (84,2 milionu dolarů). O všechna díla první desítky se bojovalo na newyorském Manhattanu.

Aukční síň Sotheby’s má v žebříčku jen dva reprezentanty. Oba jsou zástupci kategorie impresionismu a klasické moderny a v obou případech jde o sochařské práce. Kromě rekordního Giacomettiho šlo o bustu Amedea Modiglianiho Tête (71 milionů dolarů), jež se umístila na pátém místě. Z impresionistů už pak uspělo jen Manetovo plátno Le  Printemps/Jaro, které se v Christie’s prodalo za 65 milionů dolarů a které jsme také zvolili za vizuální symbol Ročenky na trhu s uměním za uplynulý rok (zde).

Celkově se však dařilo více poválečné moderně a současnému umění, které mělo v první desítce hned sedm zástupců. Tím se potvrdil trend z minulých let, že nejdůležitějším segmentem aukčního trhu je pro oba aukční domy kategorie poválečné moderny a současného umění (srovnání se sezónou 2013 zde). Shodou okolností všechna díla v první desítce z tohoto období pocházela z nabídky Christie’s.

Podzim byl pro současné umění vůbec nejúspěšnější částí roku. Během dvou listopadových týdnů bylo vydraženo umění za více než 2,3 miliardy dolarů. Součástí tohoto veleúspěšného bloku byla i aukce poválečného a současného umění v Christie´s, ve které bylo vydraženo 75 položek za 852,9 milionu dolarů (zde). To je nejlepší výsledek večerní aukce všech dob.

Poměr velikosti obrázků naznačuje poměr skutečných rozměrů jednotlivých děl.

1/ Alberto Giacometti: Vůz (Chariot) / 1951 - 1952
patinovaný bronz / výška 144,7 cm
cena: 100 965 000 USD / Sotheby´s New York 4. 11. 2014

2/ Barnett Newman: Černý oheň 1 / 1961
olej na plátně / 289,5 x 213,3 cm
cena: 84 165 000 USD / Christie´s New York 13. 5. 2014

3/ Andy Warhol: Trojitý Elvis / 1963
kombinovaná technika na plátně / 208,3 x 175,3 cm
cena: 81 925 000 USD / Christie´s New York 12. 11. 2014

4/ Francis Bacon: Tři studie k portrétu Johna Edwardse / 1961
olej na plátně / tři panely á 198,3 x 148 cm
cena: 80 805 000 USD / Christie´s New York 13. 5. 2014

5/ Amedeo Modigliani: Tête / 1961
vápenec / výška 64 cm
cena: 70 725 000 USD / Christie´s New York 4. 11. 2014

6/ Andy Warhol: Čtyři Marlonové / 1966
sítotisk na plátně / 205,7 x 165,1 cm
cena: 69 605 000 USD / Christie´s New York 12. 11. 2014

7/ Cy Twombly: Bez názvu / 1970
kombinovaná technika naplátně / 155,5 x 190 cm

8/ Mark Rothko: Bez názvu / 1952
olej na plátně / 261,6 x 158,7 cm
cena: 66 245 000 USD / Christie´s New York 13. 5. 2014

9/ Édouard Manet: Jaro / 1881
olej na plátně / 74 x 51,5 cm
cena: 65 125 000 USD / Christie´s New York 5. 11. 2014

10/ Andy Warhol: Race Riot / 1964
akryl a sítotisk na plátně / 152,4 x 167,6 cm
cena: 62 885 000 USD / Christie´s New York 13. 5. 2014