Nové maximum pro Sekala i drahý Winiarski

1. Art Consulting, 7. 6. 2018

Čtvrteční večerní aukce poválečného a současného umění byla velmi dynamická. Zájem byl nejen o díla Zbyňka Sekala, Jana Merty či Jaroslava Vožniaka, kteří z domácích autorů zaznamenali nejvyšší ceny, ale také o polské výtvarníky. Ryszard Winiarski se dokonce stal nejdražším umělcem dražby. Všechny ceny jsou uvedeny včetně aukční přirážky.

Ryszard Winiarski: Minimax II. – Second game 9 × 9, 1978 akryl na plátně, 80 x 80 cm dosažená cena: 1 260 000 Kč 1. Art Consulting, 7. 6. 2018

Ryszard Winiarski: Minimax II – Second game 9 × 9, 1978
akryl na plátně, 80 x 80 cm
dosažená cena: 1 260 000 Kč
1. Art Consulting, 7. 6. 2018

Největší licitační souboj mezi zájemci na internetu a telefonech se ve čtvrtek vedl o akryl středního formátu Minimax II - Second game 9 x 9 polského výtvarníka Ryszarda Winiarského. Plátno z konce 70. let vystoupalo z vyvolávací ceny 300 tisíc korun včetně provize až na 1,26 milionu korun. Prací tohoto autora prošlo domácím trhem doposud pouze sedm, nejdráže, za 180 tisíc korun, byla u téže aukční síně na konci minulého roku prodána  malba Chance in vertical game z roku 1982.

Nad hranici milionu korun se s připočtením aukční provize dostala ještě dvě díla: Konce lesa Zbyňka Sekala a malba Jana Merty z mnichovské galerie. Rozměrný dřevěný Sekalův reliéf vzniklý před umělcovou emigrací do Rakouska s proveniencí ze sbírky moderního umění ve Spojených státech vyhnalo několik zájemců v sále a na telefonech z 288 na konečných 1,08 milionu korun. To znamená nové výrazné aukční maximum tohoto autora, který na domácím trhu nebývá nabízen příliš často.

Zbyněk Sekal: Konce lesa, 1963–4 dřevěný reliéf na dřevěné desce, barva, 103 x 102,5 cm dosažená cena: 1 080 000 Kč 1. Art Consulting, 7. 6. 2018

Zbyněk Sekal: Konce lesa, 1963–4
dřevěný reliéf na dřevěné desce, barva, 103 x 102,5 cm
dosažená cena: 1 080 000 Kč
1. Art Consulting, 7. 6. 2018

O třímetrové plátno Jana Merty Karlheinz Stockhausen provádí svou symfonii Cyklon B usilovali dva zájemci na telefonu a jeden ze sálu. S nárůstem 200 tisíc korun ho pak za 1,02 milionu korun získal jeden z telefonních limitů. Obraz se tak zařadil do první desítky autorových nejdražších děl.

Velmi vysokého nárůstu se dočkala koláž Jaroslava Vožniaka Divadlo ze 60. let pocházející ze sbírky Jaroslava Borovičky. Nejvíce, 780 tisíc korun, na závěr dynamické licitace nabídl její účastník ze sálu, minimální podání bylo méně než poloviční. Konečná suma je druhou nejvyšší cenou zaplacenou za Vožniakovo dílo v aukci.

Jaroslav Vožniak: Divadlo, 60. léta 20. stol. tuš a koláž na dřevěné desce, 71 x 100 cm dosažená cena: 780 000 Kč 1. Art Consulting, 7. 6. 2018

Jaroslav Vožniak: Divadlo, 60. léta 20. stol.
tuš a koláž na dřevěné desce, 71 x 100 cm
dosažená cena: 780 000 Kč
1. Art Consulting, 7. 6. 2018

Úspěch měla i díla Jiřího Hilmara, Radoslava Kratiny, Dalibora Chatrného nebo Milana Kunce. Nového majitele nenašla položka s nejvyšší vyvolávací cenou aukce, portrét Josefa Sudka od Andreje Bělocvětova.