Nowakovy Přítelkyně podruhé

Galerie Pictura 14. 3. 2018

V katalogu nadcházející večerní aukce Galerie Pictura najdeme v posledních letech vícekrát vystavovaný a publikovaný olej Williho Nowaka Snídaně (Přítelkyně), který se na trh se vrací po šestnácti letech s doposud nejvyšší vyvolávací cenou, která byla za malířův obraz požadována. Všechny ceny jsou uvedeny včetně aukční provize.

Willi Nowak: Snídaně (Přítelkyně), 1907  olej na dřevěné desce, 40 x 31,5 cm vyvolávací cena: 380 000 Kč (+ 22% provize)  Galerie Pictura 14. 3. 2018

Willi Nowak: Snídaně (Přítelkyně), 1907
olej na dřevěné desce, 40 x 31,5 cm
vyvolávací cena: 380 000 Kč (+ 22% provize)
Galerie Pictura 14. 3. 2018

Zvláštností obrazu Snídaně (někdy nazývaného také Přítelkyně) je, že pochází z umělcova raného období, z roku 1907, kdy se jako jednadvacetiletý absolvent Akademie stává po seznámení s Emilem Fillou členem skupiny Osma a účastní se její první výstavy. Zda byl na ní k vidění právě tento olej jisté není, ale z dobových záznamů vyplývá, že si ho malíř sám velmi cenil a později ho za svého dlouhého života vystavil dokonce několikrát. Doložen je například v prestižním Kunstsalonu Emila Richtera v Drážďanech a na umělcově výstavě v Mánesu roku 1936.

V literatuře se skloňuje, že se Nowak, kromě jmen zakladatelů moderního umění jako byl Vincent van Gogh, Paul Gaugin nebo Edvard Munch, ve své rané tvorbě inspiroval také starým uměním. To je názorně patrné právě v této malbě, kde můžeme na první pohled rozpoznat ovlivnění starou holandskou malbou. V nedávné době bylo možno tento obraz ze soukromé sbírky spatřit například na výstavě Marie Rakušanové a Karla Srpa Sváry zření, která se konala v ostravské Galerii výtvarného umění v roce 2008, ještě nověji (2013) byl pak součástí výstavního projektu Mladí lvi v kleci kurátorky Anny Habánové v Oblastní galerii Liberec, který mapoval umělecké skupiny německy hovořících výtvarníků meziválečného období. Reprodukován je v obou katalozích.

Willi Nowak: Letní krajina na Labi, 1929 olej, 71,5 x 90,5 cm cena: 374 000 Kč 1. Art Consulting, 15. 5. 2005

Willi Nowak: Letní krajina na Labi, 1929
olej, 71,5 x 90,5 cm
cena: 374 400 Kč
1. Art Consulting, 15. 5. 2005

Nowakova díla se v domácích aukcích objevují dosti pravidelně. Maleb zatím prošlo trhem podle databáze ART+ téměř 140. Kreseb a grafik dohromady zhruba podobný počet. Autorské maximum drží již od roku 2005 Letní krajina na Labi z roku 1929 prodaná u 1. Art Consulting za 374 tisíc korun. Ve velmi těsném závěsu je pak další krajina Cestou na pole vydražená s cenou téměř 373 tisíc korun na podzim roku 2015 u European Arts. Posledních patnáct let zaznamenávají Nowakovy práce na aukcích velmi vyrovnané výsledky. Obrazy podobných rozměrů a kvality jako ty dnes nejdražší jsou srovnány v cenovém rozmezí přibližně 200 až 370 tisíc korun včetně provize a figurují jich zde téměř dvě desítky.

Raná Nowakova díla jsou však na trhu zcela ojedinělá. Při minulém prodeji obrazu Snídaně byla jeho vyvolávací cena asi sedminová než je nyní, olej však za sebou neměl svoji nejnovější výstavní a publikační historii. Přesto sběratelé jeho cenu na aukci 1. Art Consulting v květnu 2002 téměř zdvojnásobili. Při nastávající dražbě se proto můžeme dočkat zajímavého výsledku. I pokud by malba z aukce odešla za minimální podání, znamenalo by to pro Nowaka nové aukční maximum.

Artslimit 24. 3. 2024