Art+Antiques Od Lhotáka po koberec

Zezula 8. 4. 2017

První letošní aukce brněnského aukčního domu vynesla přes 5,1 milionu korun. Nového majitele v sobotu 8. dubna našlo 62 procent z 358 nabízených uměleckých děl a starožitností. Šest obrazů, jeden koberec a jedny hodiny bylo draženo za částky nad sto tisíc korun.

Kamil Lhoták: Závody balonů, 1946
Kamil Lhoták: Závody balonů, 1946,
olej na překližce, 19,3 x 29,7 cm, cena: 708 000 Kč

Nejdražším dílem aukce se stal drobný olej Kamila Lhotáka Závody balonů. Malba na překližce z roku 1946 vystoupala na 708 tisíc korun, více než trojnásobek minimálního podání. Na téměř pětinásobek vyvolávací ceny pak vylétl zmiňovaný koberec Heritz, syrská práce z konce 19. století. Vítěz aukce za za něj nabídl 342 tisíc korun. Z obrazů byly za statisícové částky draženy ještě práce Bohumíra Matala, Otakara Kubína, Richarda Fremunda a Joži Uprky.

Koberec Heritz, Sýrie, 1880

  Koberec Heritz,
  Sýrie, 1880,
  domácí koberec,
  290 x 375 cm,
  cena: 342 000 Kč

Ze starožitností se nejdráže prodaly obrazové hodiny z roku 1826, které našly kupce při ceně 118 tisíc korun. Na dalších příčkách se umístily broušená váza značky Moser z konce 20. let (94 tisíc), diamantové náušnice (71 tisíc) a žardniéra od Wiener Werkstätte (61 tisíc korun).