Art+Antiques Od Slavíčka po Typlta

Pictura 6. 6. 2013

Druhá letošní aukce galerie Pictura, která se konala ve čtvrtek 6. června, vynesla 8,8 milionu korun. Nového majitele našlo 42 procent ze 168 nabízených položek. Za více než milion korun se prodaly dva obrazy, hranici sta tisíce korun překonalo dvanát děl.

Anotnín Slavíček: Motiv ze Střítěže / 1903–04Antonín Slavíček:
Motiv ze Střítěže /
1903–04
olej na lepence /
47,5 x 67,5 cm /
cena: 1 020 000 Kč

Nejdražší položkou večera se stalo pozdní zátiší od jednoho z tzv. menších kubistů, francouzského malíře a teoretika Jeana Metzingera. Obraz Zátiší s karafou ze začátku 40. let se prodal za minimální podání 2,54 milionu korun. Druhým milionovým obrazem byla krajina od Antonína Slavíčka z let 1903–04, která odešla za vyvolávací cenu 1,02 milionu korun. Za 900 tisíc korun se pak prodal obraz Václava Radimského z roku 1898 s poněkud marketingovým názvem Zahrada Clauda Moneta. I v tomto případě šlo o prodej za vyvolávací cenu.

Stejně jako na několika předchozích aukcích v minulém i letošním roce, galerie Pictura nabídla další zajímavá díla Emila Orlika. Nového majitele však našel pouze obraz V ateliéru při elektrickém osvětlení z doby kolem roku 1910, který se prodal za vyvolávací cenu 300 tisíc korun. Druhý nabízený obraz, o deset let starší krajina Podvečer zůstala při ceně 180 tisíc korun bez kupce.

Lubomír Typlt: KoloLubomír Typlt:
Kolo / 1999
olej na plátně /
145 x 162 cm /
cena: 348 000 Kč

Ze 144 na 252 tisíce se dostal oboustranný obraz Borovice ve skalách / Zámecká zahrada od Bedřicha Piskače, malba na lepence z roku 1928. Nárůst o víc než 150 tisíc zaznamenala raná malba Lubomíra Typlta Kolo z roku 1999. Obraz vytvořený ještě v době Typltových studií na akademii v Düsseldorfu se prodal za 348 tisíc korun. Druhý jeho nabízený obraz, Malí žháři z letošního roku, odešel za vyvolávací cenu 168 tisíc korun.

Z prací na papíře se nejdráže prodala kniha Josefa Váchala Nový pekelný žaltář se třemi autorovými akvarely. Z vyvolávací ceny 60 tisíc se dostala až na 144 tisíce korun. Dalších šest Váchalových dřevorytů se prodalo v cenovém rozmezí od 25 do 70 tisíc korun. Úspěchem je také cena 84 tisíce za kresbu Květinářka od Karla Černého.