Od Zrzavého a Foltýna po Šimotovou a Demartiniho

Rozhovor s Martinem Kodlem

Galerie Kodl bude na své nadcházející aukci nabízet široký výběr uměleckých děl od 19. století po současnost. Mezi nimi i 28 položek s vyvolávací cenou nad milion korun.

Antonín Procházka: Zátiší s vázou a kyticí
Antonín Procházka: Zátiší s vázou a kyticí, 1915-16,
olej na lepence, 51 x 35 cm, vyv. cena: 8 000 000 Kč
(+ 20% provize), Galerie Kodl 26. 11. 2017

Vašich poslední šest aukcí mělo vždy obrat přes 100 milionů korun. Jaká je souhrnná cena nyní nabízené kolekce?
Na aukci nabízíme 250 kvalitních a místy mimořádných uměleckých děl v celkové vyvolávací ceně přes 110 milionů korun (bez aukční provize).

U kterého díla očekáváte nejvyšší cenu?
Předpokládám, že na nejvyšší cenu může dosáhnout dílo Antonína Procházky Zátiší s vázou a kyticí s vyvolávací cenou osm miliónů korun. Myslím, že zarezonuje i obraz Jana Zrzavého Kalvárie v Locronanu II, startující na šesti miliónech a velkoformátová Kompozice od Františka Foltýna, která je vyvolávána za pět a půl miliónů.

František Foltýn: Kompozice, 1927
František Foltýn: Kompozice, 1927,
olej na plátně, 91 x 90 cm,
vyv. cena: 5 500 000 Kč (+ 20% provize), Galerie Kodl 26. 11. 2017

V posledních letech jste ve větší míře začali nabízet též poválečné umění. Znamená to, že se rozšířil okruh vašich klientů, nebo spíš to, že stávající klientela se začala více zajímat o novější umění?
Jsou to oba vámi zmiňované faktory. Klientela se u nás neustále rozšiřuje, což mimo jiné přikládám i našemu spojení s nejvýznamnějšími finančními domy. Podstatná je i skutečnost, že i naši stávající klienti, kteří si dříve kupovali jen umělecká díla z 19. a 20. století, si nyní pořizují nejen obrazy z druhé poloviny minulého století, ale i díla současných autorů střední a mladé generace.

Během pouhých tří týdnu bude na aukcích v Praze, Londýně a Vídni nabízeno celkem 13 obrazů Emila Filly. Jen na vaší aukci je pět Fillových zátiší. Dokáže český trh tolik Fillů vůbec absorbovat?
Jsem v tomto ohledu velmi optimistický a věřím, že se všechny obrazy prodají a některé překvapí svou dosaženou cenou. Můj názor je podpořený i faktem, že se již první Filla velmi dobře prodal na nedělní aukci Galerie Art Praha. Zájem o tohoto autora je oprávněně stále velký, ostatně londýnské plátno bude dražit i několik našich klientů. Je třeba si uvědomit, že Filla je jeden z nejlepších představitelů české výtvarné scény. Navíc připomínám, že Fillu si nekupují jen čeští sběratelé.

Hugo Demartini: Reliéf, 1965
Hugo Demartini: Reliéf, 1965,
dřevo, sololit, akrylát na dřevěné desce, 75 x 75 cm,
vyv. cena: 700 000 Kč (+ 20% provize), Galerie Kodl 26. 11. 2017

Co jsou vaši černí koně draženého souboru?
Tentokrát máme "stádo asi třiceti koní". Nechci je všechny uvádět. Ale zmíním tři z nich, které jsou pro nás tak trochu výjimečné. Mám na mysli dvě plastiky - Hlavu medusy od Theodora Pištěka a Reliéf Huga Demartiniho i výjimečné plátno Očista od Adriany Šimotové.