Art+Antiques Oldřich Blažíček 2008

Práce Oldřicha Blažíčka zná z aukcí jistě každý. A přestože jim ne všichni mohou přijít na chuť, má Blažíčkova tvorba v českém umění bezesporu své nezastupitelné místo. Blažíčkovy obrazy nalezneme v katalogu téměř každé aukce a pravidelně dosahují dobrých výsledků. Představovaná Kytice podzimních květů, kterou ve svém Obchodu s uměním nabízí Miroslav Korecký, je nicméně dílem, jaké se na trhu dosud neobjevilo.

Podle galeristy Miroslava Koreckého měl sám malíř obraz natolik rád, že jej odmítal půjčovat na výstavy. Malba je datována rokem 1938, což ji řadí do pozdního období Blažíčkovy tvorby. Přestože byl obraz po malířově smrti prodán, zůstal nadále v okruhu blízkém autorově rodině. Stanovit cenu u takto výjimečného díla bude podle Koreckého oříšek. Jistou představu však můžeme získat, podíváme-li se na poslední Blažíčkovy výsledky a na situaci na trhu vůbec. Rostoucí počet uměnímilovných kupců s sebou přinesl i růst cen, a to nejen u obrazů s rekordním potenciálem. To, co bylo ještě před několika měsíci překvapením, může být trendem, který se změní ve stálý cenový základ.

Oldřich Blažíček: Kytice podzimních květů / 1938 / olej na plátně / 76 × 91 cm

V květnu roku 2007 se v aukci pražského Dorothea objevilo několik rozměrných Blažíčkových krajin, které byly vydraženy za částky, jež sotva kdo čekal. Nejpřekvapivější byl výsledek plátna Ze vsi, které bylo vydraženo za 840 tisíc korun. Letní krajina s kostelíkem se prodala za odhadní cenu 360 tisíc korun, zatímco rozměrný obraz z roku 1920 s dlouhým názvem Poutníci před klášterním chrámem P. Marie v Nové Pace byl vydražen za 480 tisíc korun. O tři roky dřív byl přitom na aukci Dorothea chrámový interiér sv. Víta v Praze vydražen za „pouhých“ 252 tisíc korun.

Chrámový interiér z Levoče menšího formátu s názvem Před oltářem prodala nedávno také Galerie Kodl, tentokrát už za 320 tisíc korun. Obraz Zima na české vsi byl v lednu 2007 na aukci společnosti 1. Art Consulting vydražen za 252 tisíc korun, dražba přitom začínala na částce necelých 70 tisíc korun. Na téže aukci byl prodán i menší olej Jaro na vsi z roku 1932 za 240 tisíc korun. Hned několik krásných Blažíčků dražila v posledních letech také Galerie Pictura, ale všechny rozměrnější obrazy – Plavení koní, Ze vsi mého mládí či Časný sníh – zůstaly překvapivě bez kupce. Přitom vyvolávací ceny nebyly nasazeny až tak vysoko, aby odradily hned všechny zájemce.

Oldřich Blažíček: Ze vsi
olej na plátně / 110 × 89 cm / cena: 840 000 Kč (Dorotheum 26. 5. 2007)

Oldřich Blažíček se narodil roku 1887 ve Slavkovicích u Nového Města na Moravě. Datem narození se tak řadí ke stejné generaci jako reprezentanti české avantgardy – ve stejném roce se narodil Josef Čapek, Emil Filla byl o pět let starší, Václav Špála o dva. Svým výtvarným výrazem měl však blíž ke generaci svých učitelů. Po vyučení malířem pokojů začal v roce 1905 studovat na Uměleckoprůmyslové škole u profesorů Maška a Dítěte. Mezi léty 1909 až 1912 byl pak žákem Hanuše Schwaigera na Akademii. Byl členem a předsedou Jednoty umělců výtvarných a jeho práce byly pravidelně vystavovány nejen u nás, ale i třeba v Carnegie Istitute v Pittsburghu. Věnoval se především krajinomalbě, zejména obrazům z rodného kraje. Nejpozoruhodnější náměty však našel v chrámových interiérech, které maloval i při svých cestách do ciziny. Kromě kostelů italských to byl především kostel sv. Jakuba v Levoči a pražská katedrála sv. Víta, které jej nejvíce přitahovaly svou atmosférou. Zemřel roku 1953 v Praze.