Art+Antiques Opakované miliony

Galerie Pictura 3. 10. 2012

Oblíbený formát večerních aukcí začíná slušet i Galerii Pictura. Na své třetí letošní dražbě, druhé večerní, konané 3. října, utržila celkem 17,7 milionů korun (všechny ceny jsou včetně aukční provize).

Václav Kroupa: Scéna z vesnické hospody / 1857 olej na plátně / 68,5 x 85 cm / cena: 420 000 Kč

Václav Kroupa: Scéna z vesnické hospody / 1857 / olej na plátně / 68,5 x 85 cm / cena: 420 000 Kč

Prodala se třetina ze 160 nabízených položek. To je sice o poznání horší výsledek než v květnu, kdy našla kupce hned dvě díla nad částkou 6 milionů korun, ale současně stále druhý nejlepší za poslední tři roky.

Tahákem se ukázal být titulní obraz Parník u mostu, dílo Jakuba Schikanedera z 10. let 20. století. Z vyvolávací ceny 4,2 milionu korun se během krátké dražby dostal až na 7,2 milionu korun, což je čtvrtá nejvyšší částka zaplacená za Schikanederův obraz v aukci. Nad hranicí jednoho milionu korun se prodala ještě další tři díla, shodou okolností vesměs práce, které již českými aukcemi v minulosti jednou prošly.

Šlo o dvě malby zahraničních autorů, Zelenou louku Maurice de Vlamincka s kvalitní proveniencí a Portrét dívky od Andrého Deraina. Obě katalogizovaná a publikovaná díla přišla shodně na 1,92 milionu korun. První odešlo za vyvolávací cenu, o 310 tisíc vyšší, než za kolik byl obraz vydražen před dvěma lety na aukci Meissner-Neumann. Derainův obraz se vyšplhal na víc než dvojnásobek prvního podání. Před rokem přitom podle ART+ zůstal na aukci Meissner-Neumann nevydražen s cenou necelých 980 tisíc korun. Za vyvolávací cenu 1,08 milionu korun odešel ještě Portrét dámy z 90. let 19. století signovaný Václavem Brožíkem. Dodejme jen, že i tento obraz v minulosti dražila aukční síň Meissner-Neumann. V její výsledkové listině z května 2010 figuruje s konečnou cenou 1,44 milionu korun.

André Derain: Portrét dívky / kolem 1926 olej na plátně / 33 x 24,5 cm / cena: 1 920 000 Kč

André Derain: Portrét dívky / kolem 1926 / olej na plátně / 33 x 24,5 cm

cena: 1 920 000 Kč

V cenovém rozpětí od 100 tisíc korun do půl milionu se prodalo dalších šestnáct děl, velká většina z nich bez nárůstů za vyvolávací ceny. Mezi nimi byla plastika Růžový kavalír Jana Koblasy z roku 1970 (504 tisíce), plátno Václava Tikala z roku 1946 (480 tisíc) nebo krajina z Cejlonu od Otakara Nejedlého (324 tisíce korun). Stromy u vody Václava Radimského, které za poslední rok prošly už dvakrát neúspěšně aukcí Meissner-Neumann a byly vystavené loni v Městské knihovně v Praze, našly kupce za poníženou cenu 456 tisíc korun.

Zajímavá je částka 420 tisíc korun zaplacená za žánrovou Scénu z vesnické hospody od Václava Kroupy z poloviny 19. století. Stejná cena byla za tohoto malíře zaplacena pouze v loňském roce u Galerie Kodl (Setkání ve Stromovce), jinak se většinou dražil bez většího zájmu ve výrazně nižších relacích. Za povšimnutí stojí také částka 180 tisíc korun zaplacená za netypický Akt u okna od meziválečného abstrakcionisty Augustina Ságnera. U tohoto na našem trhu nepříliš zavedeného malíře jde o autorský rekord. Od Ságnera Pictura tentýž večer vydražila ještě další dvě zajímavé malby, za 48 a 60 tisíc korun.

Jakub Schikaneder: Parník u mostu / 1910–20  olej na plátně / 83,5 x 105,5 cm / cena: 7 200 000 Kč

Jakub Schikaneder: Parník u mostu / 1910–20 / olej na plátně / 83,5 x 105,5 cm / cena: 7 200 000 Kč

S výraznými nárůsty se prodalo několik položek. Jednak expresivní scéna V Bouloňském lesíku od Bedřicha Feigla navazující na jeho ranou tvorbu (216 tisíc), trojnásobně vyletěla cena také u kombinované techniky Maxe Švabinského Žena s šálkem (78 tisíc) a Aktu v interiéru původem slovenského malíře Karola Molnára (108 tisíc korun). U posledně jmenovaného autora jde o český aukční rekord. Menší varianta tohoto Molnárova aktu se před deseti lety dražila u Dorothea za cenu 33 tisíc korun. Dodejme, že neúspěšně. Tato částka také odpovídá vyvolávací ceně, za niž byla rozměrnější a barevně atraktivnější varianta obrazu u Pictury nabízena. Kupci zareagovali rovněž na rané impresivní dílo Krajina s vodní plochou a vsí od krajináře Františka Horkého, prodalo se za autorský rekord 36 tisíc korun.

Dobrým kupem byla pro nové majitele také například kombinovaná technika Jaroslava Panušky Pod šibenicí za necelých 34 tisíc nebo dvojice tušových ilustrací Josefa Lady ke Švejkovi, které se prodaly po 30 tisících korunách. Z nevydražených děl stojí za to zmínit Hornatou krajinu s poustevníky, dílo z okruhu Jana Brueghela staršího (nabízeno za 1,14 milionu), abstraktní malbu Jana Kotíka z roku 1965 (nabízena za 504 tisíc) nebo krajinu Červánky nad periferií od Antonína Waldhausera (nabízena za 240 tisíc korun).