Art+Antiques Opět Toyen

Galerie Art Praha 22. 11. 2009

Poslední loňská aukce Galerie Art Praha, která proběhla v neděli 22. listopadu v hotelu Hilton, vynesla přes 81 milionů korun.

Toyen: Smutný den / 1942 / olej na plátně / 60 x 92 cm / cena: 13 200 000 Kč

To z ní dělá historicky druhou nejvýnosnější aukci, hned po večerní aukci společnosti 1. Art Consulting, která loni v březnu skončila výsledkem 86,2 milionu korun. Za více než milion korun se prodalo 12 položek, hranici sta tisíc korun překonalo 73 obrazů a soch. Úspěšnost aukce byla 61 procent.

Za nejvyšší cenu byl přiklepnut dříve neznámý obraz Toyen Smutný den z roku 1942, který se do České republiky vrací z Francie. Nový majitel za něj nabídl 13,2 milionu korun, o dva miliony víc, než byla vyvolávací cena. Nad 10 milionů, konkrétně na částku 11,05 milionu korun, se dostal ještě Štyrského obraz Hlava, která myslí z roku 1934 pocházející ze sbírky Václava Černého. Aukční provize (v uváděných cenách je již započtena) byla u těchto dvou nejdražších obrazů snížena na polovinu, tedy na 10 procent.

Jindřich Štyrský: Hlava, která myslí / 1934
olej na plátně / 65 x 54,5 cm / cena: 11 055 000 Kč

Díla obou autorů byla v minulosti dražena i za vyšší ceny, překvapením naopak byl velký zájem o Toyeniny kresby. Dvě rozměrné práce z válečných let pocházející ze sbírky Karla Teigeho se prodaly za 1,44 a 1,09 milionu korun. Jejich dražba přitom začínala na 192 a 144 tisících korun. Úspěch je o to překvapivější, že srovnatelná kresba nabízená o tři dny později na aukci společnosti 1. Art Consulting s vyvolávací cenou 590 tisíc korun zůstala bez kupce.

Z milionových položek je dále třeba jmenovat ještě Fillovo Zátiší s okurkami z roku 1922 a obraz Zasněná – Podvečer u moře od Jakuba Schikanedera. Fillův půvabný obraz ze sbírky Jaroslava Borovičky se prodal za 5 milionů korun. Dražba začínala přibližně na polovině této částky. Schikanederova soumračná krajina z doby kolem roku 1910, vyvolávaná za 3,36 milionu, se nakonec pětimilionové částce rovněž přiblížila.

Velký úspěch Galerie Art Praha opět slavila s obrazy Václava Špály. Prodalo se všech 13 nabízených obrazů a kreseb, hned 5 obrazů přitom stálo víc než milion korun. Nejdražší, metrová Královská kytice z roku 1938, se vyšplhala na 3 miliony korun.

Václav Špála: Královská kytice / 1938

olej na plátně / 108 x 75 cm / cena: 3 06 000 Kč

Mezi hlavní lákadla v kategorii umění 19. století a umění přelomu 19. a 20. století patřily Krajina s zříceninou od Augusta Bedřicha Piepenhagena (720 tisíc korun), pozdní Antonín Slavíček – zimní Krajina u Německé Rybné (792 tisíc korun) – a raný Antonín Hudeček – obraz Ve slunci z roku 1899 (852 tisíc korun). Velmi dobře se opět prodávaly i obrazy Oldřicha Blažíčka, a to v cenách od 60 do 470 tisíc korun.

Z prací na papíře byl vedle již zmiňované dvojice kreseb od Toyen největší zájem o práce Zdeňka Buriana. Nejdražší z nich, návrh obálky ke knize Plantážníkem na Tahiti, se prodal za 102 tisíc korun. Burianův obraz Kovbojové, olej na plátně středního formátu, stál dokonce 216 tisíc korun. Rozměrná kresba Ondřeje Sekory Město jde nadšeně pomáhat venkovu z roku 1945 se z 8,4 tisíce vyšplhala až na částku 49,2 tisíce korun. Drobná Sekorova ilustrace k Pučálkovic Amině se naopak prodala jen za vyvolávací cenu 3600 korun.

Mezi neprodanými položkami zůstal jediný milionový obraz, a sice Kytice ve váze od Antonína Procházky. Poněkud netypická práce z roku 1915 byla nabízena za 3,36 milionu korun, což je o 1,59 milionu víc, než za kolik byl tento obraz na aukci Galerie Art Praha vydražen před dvěma lety.