Art+Antiques Orlys Art Auctions, 30. 10. 2011

Nejdražší položkou první aukce nově založené společnosti Orlys Art Auctions, za kterou stojí galerista Milan Mikuš, se stala titulní Krajina v Brie od Josefa Šímy. Drobné plátno datované rokem 1950 se v sobotu 30. října prodalo za vyvolávací cenu 1,38 milionu korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize).

Ze 140 nabízených položek, především děl moderního a současného umění, se prodalo na 47 procent, dohromady za 6 milionů korun. Za více než sto tisíc korun se prodalo 9 obrazů a jedna socha.

Josef Šíma: Krajina v Brie

Josef Šíma: Krajina v Brie / 1950 / olej na plátně / 33 x 40 cm / cena: 1 380 000 Kč

O výjimečný Biblický motiv od Eugena von Kahlera, který jsme představovali v říjnovém čísle (zde), projevil zájem jediný dražitel. Obraz tak získal za vyvolávací cenu 780 tisíc korun. S třetinovým nárůstem, za 480 tisíc korun, se prodalo plátno Václava Radimského Od Starého Kolína. Podobný nárůst zaznamenal i publikovaný Ženský akt Antonína Pelce z 30. let (384 tisíc) a olej Depo Douglas 1922 od Kamila Lhotáka (348 tisíc korun). Velký zájem byl také o plátno Josefa Hlinomaze Usilovná elektrifikace vesmíru z 60. let. Obraz cenově vylétl z 96 na konečných 240 tisíc korun, a stal se tak suverénně nejdražším Hlinomazovým dílem prodaným v aukci.

Josef Hlinomaz: Usilovná elektrifikace vesmíru

Josef Hlinomaz: Usilovná elektrifikace vesmíru / 1967
olej na plátně / 50 x 70 cm / cena: 240 000 Kč

Dvojnásobně vzrostla cena také u Modré vesnice II Richarda Fremunda (252 tisíc), bronzového Půlaktu Miloslava Hájka (132 tisíc), plátna Pole a stroj Karla Valtera (144 tisíc) a koláže Adolfa Hoffmeistera Její veličenstvo kočka (55 tisíc korun). Za první podání se prodala další zajímavá díla. Krajina Étretat Jana Trampoty například za 216 tisíc korun. Obraz podle katalogu vznikl roku 1930 během autorova pobytu u Rudolfa Kremličky v severní Francii. Obraz Test Bedřicha Dlouhého stál 204 tisíc korun. Kupce našla i několikrát vystavovaná polychromovaná pálená hlína Malá pavučina od Ladislava Zívra (90 tisíc korun). Zajímavým ziskem byla pro nového majitele také perforovaná kresba Adrieny Šimotové z roku 1980 vystavená rok po svém vzniku v pařížské Galerie de France (42 tisíc) nebo 42 cm vysoká Pieta z glazované pálené hlíny od Mária Kotrby (17 tisíc korun).

Mezi nevydraženými díly bohužel zůstaly i dva obrazy patřící mezi nejdražší položky aukce – obraz Ptáčník Endreje Nemese z roku 1936, nabízený za 792 tisíc, a působivá rozměrná Malba Jana Kotíka z roku 1962 s vyvolávací cenou 660 tisíc korun.