Orlys Art Auctions, podzim 2011

Poslední říjnovou neděli v 13:30 hodin začíná v pražském hotelu Augustine na Letenské ulici první aukce nově založené společnosti Orlys Art Auctions navazující na činnost Galerie Maldoror Milana Mikuše. Katalog obsahuje na 140 položek především moderního a současného umění. Jednou z titulních nabízených prací je Krajina v Brie od Josefa Šímy s vyvolávací cenou 1,38 milionu korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize). Plátno datované rokem 1950, s proveniencí v USA, bylo roku 1974 vystaveno v Museum Bochum.

Josef Šíma: Krajina v Brie

Josef Šíma: Krajina v Brie / 1950 / olej na plátně / 33 x 40 cm

Za 600 tisíc korun je k mání také olej Karla Špillara Po koupeli, vystavený roku 1907 na benátském bienále a pocházející z majetku továrníka Josefa Sochora. Ze stejného období pak olej Václava Radimského Od Starého Kolína, s vyvolávací cenou 360 tisíc korun. Za pozornost stojí Ptáčník Endreje Nemese vzniklý ještě za pražského pobytu v roce 1936 a opakovaně vystavovaný ve Švédsku (792 tisíc korun). Z klasické moderny lze pořídit také zcela výjimečný Biblický motiv Eugena von Kahlera, o němž jsme blíže informovali v říjnovém čísle Art+Antiques (zde). Jeho vyvolávací cena je 780 tisíc korun. Krajina z Étretatu Jana Trampoty datovaná 1930 začíná na 216 tisících korunách. Nabízen je také publikovaný Ženský akt Antonína Pelce z 30. let (228 tisíc korun).

Karel Špillar: Po koupeli / 1905

Karel Špillar: Po koupeli / 1905 / olej na plátně / 75,5 x 80 cm

Endrej Nemes: Ptáčník / 1936

Endrej Nemes: Ptáčník / 1936 / olej na plátně / 85,5 x 79,5 cm

K mání je také celá kolekce prací od autorů Skupiny 42, kresba a grafika, ale také například pálená hlína Malá pavučina od Jaroslava Zívra z roku 1978 za 90 tisíc korun, netypické plátno Sen od Bohumíra Matala z roku 1945 pocházející z brněnské sbírky Miroslava Koutného (264 tisíc korun). Lhotákův pozdější olej Depo Douglas 1922 začíná na 276 tisících korunách, kresba Františka Tichého Hadí muž z roku 1940 na 300 tisících korunách. Pořídit lze i cenné fotografie Ludvíka Součka či Viléma Reichmana z 50. let v řádu několika tisíc korun.

Jan Kotík: Malba

Jan Kotík: Malba / 1962 / olej na plátně / 162 x 130 cm

Z 60. let je v nabídce například působivá rozměrná Malba Jana Kotíka s vyvolávací cenou 660 tisíc korun, reprodukovaná v nejnovější monografii, plátno Oty Janečka Rybník z raných 50. let za 192 tisíc korun nebo Usilovná elekrifikace vesmíru Josefa Hlinomaze ze 60. let za 96 tisíc korun. Ze současného umění pak plátno Krizový scénář Karla Balcara vystavené v Českém centru v New Yorku za 117 tisíc korun, Pieta Mária Kotrby z glazované hlíny za 17 tisíc korun nebo bronz Mýtická loď Jaroslava Róny, model sousoší realizovaného na nábřeží Dunaje v Bratislavě (336 tisíc korun).

Jaroslav Róna: Mýtická loď

Jaroslav Róna: Mýtická loď (Model) / 2006 / bronz / 61,5 x 75,5 cm