Art+Antiques Pictura 1. 5. 2011

O překvapení druhé letošní aukce Galerie Pictura, pořádané 1. května na Žofíně, se postaral olej Otakara Mrkvičky. Cena malby datované do 20. let, nesoucí charakteristické znaky poetiky Devětsilu i stylu Josefa Čapka, se vyšplhala z původních 216 tisíc na 960 tisíc korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize).

„Byl to výjimečný obraz odrážející Mrkvičkovy zkušenosti z Devětsilu. Na trhu jsou jeho obrazy z tohoto období vzácné,“ říká majitel galerie Michal Šeba. Krom účastníků na sále dražilo obraz celkem 6 zájemců na telefonu. Po plátnu Kuřák, prodaném na podzim u Meissner-Neumann za 1,43 milionu, jde o druhé nejdražší Mrkvičkovo dílo.

Otakar Mrkvička: Děvčátko s míčem / 20. léta
olej, lepenka / 53 x 38 cm / cena: 960 000 Kč

Celkový obrat aukce činil téměř 8 milionů korun, majitele však nalezla jen přibližně čtvrtina předmětů. Za více než sto tisíc korun bylo dohromady vydraženo 8 děl, milionovou hranici překonala dvě plátna francouzských malířů Andrého Lhoty a Augusta Herbina. Obě díla, Lhotova Krajina i Herbinova kompozice Spirály, se prodala shodně za vyvolávací cenu 1,14 milionů korun.

Miloš Jiránek: Návštěva / 1905 / olej na plátně / 116 x 101 cm / cena: 504 000 Kč

S mírným nárůstem čtyř podání našlo kupce výjimečné Zátiší s ovocem a mandolínou od Antonína Pelce, konečná cena činila 720 tisíc korun. Částku 504 tisíc korun zaplatil pak nový majitel za olej Návštěva Miloše Jiránka z roku 1905, restituovaný z Národní galerie v Praze. Na rubové straně plátna se nachází první studie ke slavným Sprchám v pražském Sokole datovaným rokem 1903. Olej Karlín II od Jana Smetany, typické dílo z počátku Skupiny 42, se prodal za vyvolávaných 420 tisíc korun.

Mezi nevydraženými položkami zůstala i trojice děl s nejvyššími vyvolávacími cenami: Sedící žena, malba Emila Filly z roku 1934 (6 milionů), abstraktní kompozice Františka Foltýna z roku 1927 (4,26 milionu) a raný obraz Vlaha Bukovace Kleopatra (1,92 milionu korun).