Art+Antiques Pictura 30. 1. 2011

Po mírně chladném aukčním závěru loňského roku zahájila novou sezonu 30. ledna na Žofíně Galerie Pictura. Katalog si zajímavostí nabídky a atraktivitou některých, zejména zahraničních položek příliš nezadal s její loňskou úspěšnou březnovou dražbou.

Andre Lhote: Velká ženská figura / 1924

olej na dřevěné desce / 98 x 75 cm

Mezi více než 260 díly se objevilo několik výjimečných kusů, běžně na našem trhu nedostupných. Nového majitele nalezla asi třetina předmětů, celková tržba činila 11,4 milionu korun (všechny ceny jsou uváděny včetně aukční provize). Za více než milion korun se prodaly čtyři obrazy, hranici sta tisíc korun překonalo dalších deset děl. Z leitmotivů aukce se za vyvolávací cenu 2,16 milionu korun podařilo prodat Velkou ženskou figuru, jejímž autorem je francouzský malíř a kritik André Lhote. Olej z roku 1924 byl vystavený krátce po válce v Bruselu a Anvers. Poslední majitel jej dle katalogu před lety získal od hudebníka Joela Readera v aukční síni Christie’s. Menší Portrét Margarity od téhož autora zůstal nevydražen. V zahraničí dobře prodávaný Lhote měl v Čechách svou dražební premiéru.

Vlaho Bukovac: Bílá otrokyně / kolem 1884 / olej na plátně / 90 x 150 cm

Stejných 2,16 milionu korun, i v tomto případě šlo o vyvolávací cenu, zaplatil kupec za rané pařížské plátno Vlaha Bukovace. Bílá otrokyně, rozměrný obraz v původním zdobeném rámu, vystavený roku 1886 na pařížském Salonu a v londýnské galerii Vicars, byl pravděpodobně právě tím, jenž ve své době způsobil velký rozruch v pražské Rubešově galerii. Šlo každopádně o nejzajímavější a nejdražší malířovo dílo, jaké se na českých aukcích v posledním desetiletí objevilo. Rekord českého trhu dosud držel obraz Opuštěná z roku 1916, který se před pěti lety v Dorotheu prodal za 1,68 milionu korun.

Další milionovou položkou se stalo plátno u nás taktéž nikdy nedraženého francouzského impresionisty Henri Le Sidanera. Jeho pozdní Fontány ve Versailles cenově vzrostly z 660 tisíc na 1,02 milionu korun. Dílem s vůbec nejvyšší vyvolávací i konečnou cenou byla krajina Václava Špály z kvalitního roku 1926. Poměrně rozměrný obraz Berounka a skály vydražil jediný zájemce za 3 miliony korun. Galerie Pictura toto dílo již jednou dražila, v červnu 2003 dokonce ozdobilo obálku jejího aukčního katalogu. I tehdy se obraz prodal jen za vyvolávací cenu, ta však oproti dnešku byla poloviční.

Václav Špála: Berounka a skály / 1926 / olej na plátně / 89 x 116 cm

Trojnásobného nárůstu ceny na částku 192 tisíce korun se dočkala svěží Špálova akvarelová kytice z roku 1917. Jiný akvarel, Zátiší s ovocem a dýmkou Emila Filly, vystavený roku 1932 v Mánesu, stál 336 tisíc korun. Devět příhozů nad první podání se prodal zajímavý olej Pravoslava Kotíka z roku 1946. Společnost u stolu, reprodukovaná v malířově první monografii, vyšla na 372 tisíc korun. Olejová studie krajinného detailu Skaliska od Julia Mařáka pak na 288 tisíc korun.

Jitka Válová: Dotyk / druhá pol. 80. let / olej, písek, plátno / 130 x 110 cm

Mezi stotisícové položky se dostala také čtveřice děl současného umění. Zájem byl o působivé rozměrné plátno Jitky Válové Dotyk, ještě z 80. let, a asambláž Bedřicha Dlouhého z roku 1978 (336 a 180 tisíc korun). O rok mladší raná malba Václava Stratila Oči stála 216 tisíc korun, její cena vzrostla více než dvojnásobně. Krajina ve Španělsku působícího Drahoslava Solty vyšla na 264 tisíc korun. Zájem byl také o dvě plátna předčasně zesnulého Víta Soukupa (78 a 90 tisíc korun).

Vlastislav Hofman: Váza / 1911-14

kamenina / výška 33,7 cm

Vůbec nejvyššímu cenovému nárůstu se těšila kameninová kubistická váza Vlastislava Hofmana, vyrobená pro Artěl někdy v letech 1911–14. Podle znalce Jiřího Fronka z Uměleckoprůmyslového musea je dochována patrně v tomto jediném exempláři. Cena unikátní keramiky vyletěla během dražby čtyřnásobně na zcela výjimečnou částku 420 tisíc korun. Mezi neprodanými položkami naopak zůstalo titulní dílo aukce, Tropické zátiší od Španěla Francisca Borése, expresivní obraz U stolu od Bedřicha Feigla nebo i Venuše s havraními vlasy Ladislava Sutnara, nabízená za nadhodnocených 1,56 milionu korun.