Podzimní aukce, díl první

European Arts, Prague Auctions, Zezula, Sýpka

První z velkých aukcí podzimu, sobotní aukce Dorothea, znovu přepsala top 10 grafik Bohuslava Reynka a vynesla téměř 18 milionů korun. Aukční katalogy dalších chystaných podzimních aukcí naznačují, že rekordů se dočkáme i u dalších autorů.

7. 10. 2018 European Arts

European Arts na své říjnové aukci vyzkouší nový dražební systém bez pevně stanovených vyvolávacích cen. Dražit se bude začínat na dvou třetinách spodní hranice odhadu. V nabídce se objevují díla od 19. století po současnost.

Antonín Hudeček: Krajina z Okoře, 1899,

olej na plátně, 78,5 x 90,5 cm,
odhad: 2 500 000–3 500 000 Kč (+ 24% provize), European Arts 7. 10. 2018

Nejdražší z pěti nabízených Hudečkových krajinomaleb z počátku 20. století. Obraz spadá do stěžejních let přelomu století, kdy Hudeček jezdil spolu se studenty Mařákovy speciálky malovat do okolí Okoře. Rok starý umělcův aukční rekord má hodnotu 3,84 milionu korun (včetně provize).

Vincenc Beneš: Podobizna malíře Proškovce, 1908,

olej na plátně, 91,5 x 79 cm,

"V té době maloval jsem také podobiznu spolužáka od Schwaigerů Proškovce. Nosil ostře oranžové šaty a červenou kravatu, což mě přimělo k malování s komplementárním modrým pozadím. Tu již uplatňoval jsem také nové teoretické výmysly o zlatém řezu a vyvažování směrů a linií," zmiňuje Beneš obraz ve svých pamětech. Odhad je troj- až čtyřnásobkem malířova stávajícího aukčního rekordu.

Max Švabinský: Autor s chotí na procházce, 1915,

olej na plátně, 56,5 x 44,5 cm,
odhad: 800 000–1 200 000 Kč (+ 24% provize), European Arts 7. 10. 2018

Obraz je restitucí z Národní galerie a má za sebou řadu výstav. Zachycuje malíře spolu s jeho první ženou Elou Vejrychovou. O něco větší portrét Anny Vejrychové z téže doby (studie k obrazu Ateliér) stejná aukční síň loni vydražila za 2,85 milionu korun.

7. 10. 2018 Prague Auctions

Večerní aukce Prague Auctions nabídne osm desítek děl poválečného a současného umění. Jediným dílem v nabídce, které do této kategorie nezapadá, je olejová studie symbolisty Emanuela Krescence Lišky k jeho stěžejnímu obrazu Kein, který je ve stálé expozici Národní galerie.

Ota Janeček: Slunce a ryby, 1969,

olej na plátně, 195 x 144 cm,
vyvolávací cena: 350 000 Kč (+ 25% provize), Prague Auctions 7. 10. 2018

Další z výrazných obrazů Oty Janečka z konce 60. let. Společnost v červnu uspořádala večerní aukci zaměřenou výhradně na práce Oty Janečka. Vydraženo bylo 30 z 53 nabízených obrazů a soch, dohromady za bezmála 6 milionů korun.

Eva Švankmajerová: Děkovačka, 1993,

olej na plátně, 110 x 90 cm,
vyvolávací cena: 220 000 Kč (+ 25% provize), Prague Auctions 7. 10. 2018

Reprezentativní ukázka malířského díla Evy Švankmajerové. Obraz byl vystaven na jejích retrospektivách v roce 2004 v Jízdárně Pražského hradu i 2015 na Staroměstské radnici. Malířčin tři roky starý aukční rekord má hodnotu 312 tisíc korun (včetně provize).

Jaroslav Róna: Hora, o které se nemluví, 2001,

olej na plátně, 200 x 90 cm,
vyvolávací cena: 430 000 Kč (+ 25% provize), Prague Auctions 7. 10. 2018

Obraz se objevil na řadě výstav, včetně umělcovy loňské přehlídky v Galerii hlavního města Prahy. Jaroslav Róna patří mezi nejprodávanější současné autory. V posledních deseti letech se v aukcích prodalo kolem stovky jeho obrazů a soch, dohromady za více než 11 milionů korun.

11. 10. 2018 Zezula

Jubilejní 60. aukce společnosti nabídne dvě stovky prací na papíře a fotografií. Uskuteční se v pražské Galerii Zezula na Malé Straně ve večerním termínu. Nejstarším nabízeným kusem je iluminace z knihy hodinek z 16. století, nejmladším akvatinta od Zhang Xiaoganga z roku 2014.

Václav Hollar: Trojice loveckých scén, 1671,

mědirytina na papíře, 17 x 23 cm,
vyvolávací cena: 38 000 Kč (+ 20% provize), Zezula 11. 10. 2018

Tři kolorované a rámované lovecké scény od Václava Hollara budou draženy jako jediná položka. Samostatně bude nabízeno ještě sedm dalších umělcových grafických listů.

Běla Kolářová: Mlhový kruh, 1964,

bromostříbrná fotografue, 15,4 x 12,9 cm,
vyvolávací cena: 95 000 Kč (+ 20% provize), Zezula 11. 10. 2018

Rostoucí zájem o dílo Běly Kolářové se letos odrazil již i v cenách jejích fotografií. Na dubnové aukci společnosti Sýpka se dvě její fotografie prodaly za shodně za 156 tisíc korun (včetně provize).

Zhang Xiaogang: Slivoň a dívka, 2014

Zhang Xiaogang: Slivoň a dívka, 2014,
lept a akvatinta na papíře, edice 98/99,
vyvolávací cena: 290 000 Kč (+ 20% provize), Zezula 11. 10. 2018

Česká aukční premiéra jednoho z nejpopulárnějších současných čínských malířů, s jehož dílem jsme se mohli poprvé setkat v roce 1996 na výstavě v Galerii Rudolfinum. Grafiku v roce 2014 vydala Galerie Zdeněk Sklenář, která vlastní olej téhož námětu (zde).

14. 10. 2018 Sýpka

Draženo bude více než tři sta uměleckých děl a starožitností, od grafik Fratiška Tavíka Šimona po práce Krištofa Kintery a od secesního skla a porcelánu až po plastové hračky Libuše Niklové.

Karel Malich: Událost na kruhu, 1974–75

Karel Malich: Událost na kruhu, 1974–75,
nerezocelový drát, barva, 70 x 200 x 173 cm,
vyvolávací cena: 1 850 000 Kč (+ 20% provize), Sýpka 14. 10. 2018

Nejdražší položka říjnové aukce společnosti Sýpka. Prodej za vyvolávací cenu by stačil na třetí místo v autorově aukčním top 10. Rekord od konce května drží socha Light-Air z téže doby s cenou 2,97 milionu korun (včetně provize). Draženy budou ještě dva Malichovy abstraktní akvarely ze začátku 60. let.

Bohumír Matal: Deštníkářka, 1946

Bohumír Matal: Deštníkářka, 1946,
olej na plátně nalepeném na lepence, 39,5 x 32 cm,
vyvolávací cena: 650 000 Kč (+ 20% provize), Sýpka 14. 10. 2018

Cenná ukázka rané tvorby Buhumíra Matala. Malířův autorský rekord patří obrazu Deštníkář z téhož roku, který se loni prodal za 1,74 milionu korun (včetně provize).

Antonín Kybal (?): Koberec, kolem 1930

tkaný smyčkový koberec, 300 × 200 cm,
vyvolávací cena: 22 000 Kč (+ 20% provize), Sýpka 14. 10. 2018

Vedle koberce, jehož autorem je pravděpodobně Antonín Kybal, je součástí dražené kolekce ještě řada dalších výrobků z nabídky Krásné jizby – porcelánové i skleněné servisy od Ladislava Sutnara, stolní souprava z alpaky navržená Bohumilem Južničem či nábytek Marcela Breuera.