Poválečné drobnosti

Orlys Art Auctions 12. 10. 2014

Katalog z nadcházející aukce Orlys Art Auctions je postavený na drobných položkách z moderního a především poválečného umění. Kromě řady tradičně nabízených autorů, zajímavých prací na papíře, obsahuje větší konvolut poválečné fotografie. Vybíráme několik redakčních tipů.

Adriena Šimotová: Okno / 1959 / pastel, papír / 21 x 15 cm / vyv. cena 35 000 Kč Adriena Šimotová: Okno / 1959 / pastel, papír / 21 x 15 cm / vyv. cena 35 000 Kč

Adriena Šimotová vytržená ze skicáku, pastel. Rok 1959! Rané, křehce intimní a autentické. Sběratelský klenot.

Vincenc Hložník: Toaleta / 1947 / olej na kartonu / 33 x 50,5 cm / vyv. cena 120 000 KčVincenc Hložník: Toaleta / 1947 / olej na kartonu / 33 x 50,5 cm / vyv. cena 120 000 Kč

Raně poválečná slovenská moderna. Vincenc Hložník, hned dvakrát. Ženská toaleta a vzpomínka na Řím.

Miroslav Hák: Divotvorná příroda VI. / 1953 / fotografie / 40 x 30 cm / vyv. cena 15 000 Kč

Miroslav Hák a ještě návrat k surrealistickému námětu divotvorné přírody, dobově publikovaný snímek a ještě další raně poválečný, neklidné nebe nad městem.

František Freiwillig: Konvolut karikatur / tuš na papíře / vyv. cena za 5ks 2 500 Kč
František Freiwillig: Konvolut karikatur / 40. - 50. léta 20. stol. / tuš na papíře / vyv. cena za 5ks 2 500 Kč

Kreslíř František Freiwillig. Tentokrát ne Pohádky o mašinkách, ale připomínka let zašlé slávy české karikatury. Na aukcích téměř nenaleznete. Konvolut kreseb publikovaných od 40. do 60. let.