Art+Antiques Poválečné papíry

Orlys 20. 9. 2015

Na aukci společnosti Orlys Art Auctions zaměřené na práce na papíře, která se konala v neděli 20. záři, sběratelé a investoři za kresby a grafiky převážně z druhé poloviny 20. století utratili 1,4 milionu korun.

Adriena Šimotová: Zjevení, 1997

Adriena Šimotová: Zjevení, 1997,
pigment na papíře, 69 x 48,5 cm,
cena: 136 400 Kč

Prodalo se 60 procent z necelých 150 dražených položek, nejdráže pigment na papíře Zjevení od Adrieny Šimotové. Tato práce z roku 1997 inspirovaná Turínským plátnem našla kupce za vyvolávací cenu 136 tisíc korun. Z 36 na 52 tisíc korun pak vystoupal Šimotové rozměrný barevný lept a suchá jehla Hlava k listování z roku 1984.

Za částky kolem 50 tisíc korun se prodaly také hned tři kombinované techniky na papíře a sololitu Ladislava Nováka. Z fotografií, které představovaly pětinu nabídky, se nejdráže, za 42 tisíc korun prodal snímek Jana Svobody Tajemství z roku 1970. Nejdražší položkou současného umění se stal obraz Josefa Bolfa Chodba z roku 2011. Olej na plátně přibližně formátu A4 byl vydražen za 42 tisíc korun.