Art+Antiques Prague Auctions 7. 11. 2010

V neděli 7. listopadu uspořádala v Nové síni svou první aukci společnost Prague Auctions, která navazuje na činnost galerie WoxArt, dříve Art CZ.

Zatímco WoxArt se orientoval převážně na poválečné a současné umění, Prague Auctions chce pokrývat celé spektrum trhu s uměním. Jedním z partnerů nové společnosti se stal galerista Milan Mikuš, který je respektovaným znalcem českého surrealismu. Jeho vlastní Galerie Maldoror tak v létě ukončila činnost.

Toyen: Vinobraní / 1927 / olej na plátně / 48 x 59 cm / cena: 7 800 000 Kč

Aukce vynesla 23,8 milionu korun, což je o 7 milionů víc, než byl výsledek nejúspěšnější aukce galerie WoxArt. Hlavní zásluhu na tom měla dvojice špičkových děl Emila Filly a Toyen. Malířčin obraz Vinobraní z roku 1927 se prodal za vyvolávací cenu 7,8 milionu korun, Fillův rozměrný obraz Já som bača velmi starý z roku 1947 byl vydražen s mírným nárůstem za 4,44 milionu korun. Jde sice o Fillův cenový rekord za dílo ze 40. let, přesto je poněkud s podivem, že obraz nevyvolal mezi sběrateli větší zájem. Jde o mistrovský kus, jaký se v aukci dosud neobjevil a hned tak znovu neobjeví. Veřejnost mohla obraz vidět například letos v létě na výstavě Roky ve dnech v Galerii hlavního města Prahy (zde).

Emil Filla: Já som bača velmi starý / 1947 / olej na plátně / 162,5 x 130 cm / cena: 4 440 000 Kč

Třetí milionovou položkou byl obraz Linie č. 206 od Zdeňka Sýkory, který se dostal z vyvolávací ceny 2,88 milionu až na částku 3,66 milionu korun. Tato osm let stará malba se tak stala nejdražším Sýkorovým dílem. Rok starý rekord o něco větší Linie č. 214 překonala o 120 tisíc korun.

Za více než sto tisíc korun se prodalo 19 děl. Ve většině případů šlo o prodeje za vyvolávací cenu či pouze s mírným cenovým nárůstem. Výjimkou byla Kupkova litografie Oranžový kruh, která se dostala z necelých 22 tisíc až na 156 tisíc korun. Nárůst z 396 na 480 tisíc korun zaznamenala rozměrná chiasmáž Studená mísa od Jiřího Koláře, která se tak stala umělcovým druhým nejdražším dílem prodaným kdy v aukci. Další, menší Kolářova koláž byla vydražena za vyvolávací cenu 300 tisíc korun. Úspěchem je také cena 684 tisíc korun za obraz Město z roku 1948 od Jana Kotíka. Ze staršího umění se nejdráže prodaly krajina od Zdenky Braunerové (252 tisíc korun) a Najády od Maxmiliana Pirnera (156 tisíc korun).

Zdeněk Sýkora: Linie č. 206 / 2002 / akryl na plátně / 110 × 110 cm / cena: 3 660 000 Kč

Mezi grafikami a drobnějšími pracemi se největším úspěchem stala dražba litografie Čínské pavilony od Zdeňka Sklenáře, jejíž cena se vyšplhala z 11 na víc než 73 tisíc korun. Podobně výrazný nárůst zaznamenalo také Ukřižování od Bohuslava Reynka. Tato suchá jehla přibližně formátu A5 se z necelých 22 tisíc dostala až na 60 tisíc korun. Součástí nabídky bylo i několik pozoruhodných soch. Nejdráže se prodaly Fontána – Červená židle I. od Karla Nepraše (384 tisíc korun) a Variabil od Radoslava Kratiny (144 tisíc korun). Celková prodejní úspěšnost aukce byla 42 procent. Mezi neprodanými položkami zůstal mimo jiné i Šímův Orfeus, kterého jsme představovali v minulém čísle.