Prague Auctions v novém roce

První březnovou neděli proběhne v pražské Nové síni další dražba síně Prague Auctions. Společnost teď po krátké „restrukturalizaci“ opět působí ve svém tradičním dvoučlenném složení. Nabízí celkem 272 položek především současného umění, z toho 30 za vyvolávací cenu vyšší než 100 tisíc korun.

Jiří Sopko: Žena s červenými vlasy / 1977 / akryl na desce / 60 x 45 cm

Mezi díla s nejvyšším prvním podáním patří Strážce od Michala Gabriela. Socha z barevného laminátu vysoká 175 cm pochází z roku 1985. Má odrážet dobu svého vzniku, atmosféru neustálého strachu a pronásledování. Nabízena je za 540 tisíc korun (všechny uvedené ceny obsahují aukční provizi). K mání je také jedna ze stěžejních kompozic Stanislava Kolíbala Stavba XV. Opakovaně vystavovaný rozměrný objekt začíná dražbu na 468 tisíc korunách. Album pěti serigrafií Zdeňka Sýkory, vydané před třemi lety Galerií Zdeňek Sklenář, se bude dražit od 420 tisíc korun. Jednou ze skutečných zajímavostí aukce je však raná práce Karla Nepraše Zámek z roku 1963, startující na 288 tisících korunách, nebo mimořádný Sopkův obraz Žena s červenými vlasy z roku 1977 (336 tisíc korun).

Vladimír Novák: Krajina / 1976 / olej na plátně / 80 x 90 cm

Od 90 tisíc lze pořídit objekt Na vycházce Františka Skály, vystavený před pěti lety v Rudolfinu. Ze starších plastik je k dispozici jedinečný Kentaur a Dáma Zbyňka Sekala (1956) za 114 tisíc korun nebo Myslbekův bronz Oddanost, v minulosti již dražený u Dorothea a Galerie Kodl (42 tisíc korun). Z malby 70. let je v nabídce kvalitní Krajina Vladimíra Nováka za 132 tisíc korun nebo Ptačí herec Bohumíra Matala za příznivých 60 tisíc korun. Velké množství položek s nižší vyvolávací cenou, většinou se jedná o grafiky a kresby, skýtá možnosti i pro drobné sběratele. Lze tak získat například drobné tempery Adrieny Šimotové ze 60. let v rozpětí od 14 do 26 tisíc korun, zajímavé tisky Karla Valtera ze 70. let nebo sérii původních litografických plakátů vydaných k výstavám francouzské Fondation Maeght.

Zbyněk Sekal: Kentaur a dáma / 1956 / bronz / 28,7 x 16,6 x 19 cm

Karel Nepraš: Zámek / 1963 / měď, nikl / výška 42 cm

Kromě žijících autorů obsahuje katalog také grafiku a kresbu první poloviny 20. století. Objevují se jména jako Stretti, Čapek, Kupka, Filla, Beneš. Doufejme jen, že zmatky posledních měsíců kolem působení společnosti a poměrně dosti špatná propagace aktuální aukce nebudou na úkor kvalitně připraveného katalogu a přivedou dostatečné množství kupujících.