Art+Antiques Před deseti lety: šatní skříň

Dorotheum 4. 3. 2006

Dorotheum ­– Jedním z aukčních rekordů, který i po deseti letech zůstává nepřekonán, je cena 2,04 milionu korun za luxusní šatní skříň, která se objevila začátkem března 2006 na aukci pražského Dorothea. Tolik za nábytek v Česku před tím ani potom nikdo nenabídl. Dosažená cena je o to působivější, že dražba startovala na pouhých 240 tisících korun.

Otto Prutscher: šatní skřín, kolem 1924, dřevo, 263 × 210 × 75 cm,  cena: 2 040 000 Kč, Dorotheum 4. 3. 2006
Otto Prutscher: šatní skřín, kolem 1924,
dřevo, 263 × 210 × 75 cm,
cena: 2 040 000 Kč, Dorotheum 4. 3. 2006

I z fotografií je zřejmé, že jde o mistrovské dílo nábytkářského umění té nejvyšší kvality – vnější i vnitřní strany dveří skříně jsou bohatě zdobeny řezbami a intarziemi z vzácných dřev. To samo o sobě  by však rekordní cenu nevysvětlovalo. Zvlášť ne, pokud by šlo o anonymní dílo některého českého truhlářského mistra z konce 20. let minulého století, jak byla skříň uvedena v aukčním katalogu. Až po jeho vydání aukční síň zjistila, že se ve skutečnosti jedná o výrobek rakouské firmy Wiener Mobeltischlerei August Knoblochʼs Erben podle návrhu slavného Otto Prutschera z doby kolem roku 1924.

Architekt a designér Otto Prutscher patří mezi významné představitele vídeňské moderny. Byl žákem a posléze též spolupracovníkem Josefa Hoffmanna. Známé jsou zejména jeho bytové doplňky a sklo ve stylu vídeňské secese. Skříň byla zhotovena pouze v jednom kuse pro výstavu, z které byla hned zakoupena. Prodávajícím byl před deseti lety soukromník, jehož otec skříň koupil po válce.

Skříň byla dražena jako úplně poslední položka aukčního katalogu, až po čtyřech a půl hodinách. Na řadu přišla krátce po půl sedmé večer a utkali se o ní čtyři zájemci na telefonu a jeden pán přímo v sále. Ve finále se rozhodovalo mezi ním a telefonním dražitelem. Ten byl nakonec ochoten nabídnout vyšší cenu. K identitě kupujícího nechce aukční síň ani po letech nic bližšího sdělovat. Omezuje se jen na konstatování, že dražitelé byli Češi a že v českém vlastnictví se skříň nachází doposud.