Předaukční výstava Dorothea

Ve výstavních prostorách společnosti Dorotheum probíhá předaukční výstava. Samotná aukce se uskuteční v sobotu 22. května od 14:00 hodin v pražském hotelu Mariott.

Tisková zpráva: Už tuto sobotu, 22. května, zahájí prestižní společnost Dorotheum svou květnovou dražbu. Pro zájemce je připravena pestrá sbírka užitého, výtvarného umění a starožitností ve vyvolávací ceně přesahující 20 milionů korun. Aukce se už tradičně uskuteční v pražském hotelu Marriott od 14 hodin a nabídne více než 600 položek kvalitního umění.

„Nabídka květnové aukce Dorothea je z kvalitativního hlediska velmi vyrovnaná a obzvlášť pestrá. Má velký poteciál si najít ve všech cenových hladinách a ve všech kategoriích sortimentu nové majitele,“ uvádí Mária Gálová, ředitelka české pobočky společnosti Dorotheum, která patří mezi nejstarší na světě.

Aukce odstartuje dražbou zcela výjimečného díla barokního rakouského krajináře Christiana Johanna Branda. Jde o nejrozměrnější obraz v nabídce, olejomalbu „Pohled na zámek Slavkov“, který svou délkou přesahuje dva metry. Olejomalba vznikla v 50. letech 18. století a patří mezi mimořádně významná díla, která vznikla v autorově nejkvalitnějším období. Podobná díla jsou na světovém trhu s uměním raritou, většinou se nacházejí vmajetku rakouského státu.

Nabídce umění 19. století dominují dva obrazy. Generaci Národního divadla v aukci zastupuje obraz „U plotu“, který v roce 1899 – dva roky před svou předčasnou smrtí – namaloval Václav Brožík. Obraz byl publikován v poslední autorově monografii a je ukázkou malířovy technické dokonalosti. Olejomalba je zasazena do původního dobového rámu a vyvolávat se začíná na částce 550 tisíc korun. Sběratele určitě zaujme také raná práce Vlaho Bukovace, která zachycuje autorovu sestru. Jde o malířsky velmi zajímavý kousek, který poukazuje na mimořádný talent i vyzrálost tehdy šestadvacetiletého Bukovace. Dílo se bude vyvolávat z částky 600 tisíc korun (více zde).

Špičkové české umění 20. století v aukci reprezentuje hned několik obrazů. Tím prvním je položka s nejvyšší vyvolávací cenou, „Zátiší s rybou“ od nestora českého moderního umění Emila Filly. Dražit se začne z částky 1,5 milionu korun.

Perlou mezi draženými sochami je „Studie k pomníku Boženy Němcové“ od českého sochaře Otty Gutfreunda. Pravděpodobně jde o první skicu z roku 1921, která byla až dosud považována za nezvěstnou a vyvolávat se bude z částky 150 tisíc korun.

Květnová aukce vyniká pestrým portfoliem užitého umění. Velmi reprezentativně je v ní zastoupena česká keramika, sklo a porcelán. Doslova muzijních kvalit dosahuje například „habánksý džbán“ datovaný rokem 1696 s vyvolávací cenou 60 tisíc korun a o padesát let mladší „dekorativní talíř s pestře malovaným Neptunem“, jenž se začne dražit z částky 95 tisíc korun.