Art+Antiques Přelomový Polibek

Sýpka 19. 5. 2012

Klíčovou položkou květnové aukce domu Sýpka se stala plastika z taveného skla Polibek, o které jsme více psali zde. Jedna z prvních společných realizací dvojice Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová z roku 1958 si našla své zájemce za 444 tisíce korun, dvouapůlnásobek minimálního podání (všechny ceny jsou včetně aukční provize). Jde o dílo, které vzniklo technikou tavení skla do formy a svým novátorstvím výrazně zasáhlo do vývoje oboru. Jiná barevná varianta Polibku dosáhla už před pěti lety u Vltavínu ceny 210 tisíc korun.

Stanislav Libenský, Jaroslava Brychtová: Polibek / 1958

Stanislav Libenský, Jaroslava Brychtová: Polibek / 1958 / tavené sklo / výška 15 cm / cena: 444 000 Kč

Zájem vzbudil i Broušený objekt Václava Cíglera z broušeného a leštěného skla, jeho cena vzrostla o čtyři příhozy na 192 tisíc korun. Jinak většina položek odcházela s velmi mírnými nárůsty nebo za vyvolávací ceny. Prodalo se však na 41 procent předmětů celkem za necelé tři miliony korun. Částku 100 tisíc korun překročily ještě dvě práce, a sice plátno Vladimíra Kokolii Vřetena z roku 1994 (114 tisíc korun) a serigrafie Zdeňka Sýkory 11 linií 2008 (108 tisíc korun). Ze skla dále kupce zaujal Objekt/Váza Františka Víznera (96 tisíc korun) nebo skleněný Objekt Františka Janáka (70 tisíc korun).

Vladimír Kokolia: Vřetena / 1994

Vladimír Kokolia: Vřetena / 1994 / olej na plátně / 100 x 115 cm / cena: 114 000 Kč

Z drobných sběratelských položek s výhodně nastavenými startovními cenami měla úspěch koláž Jiřího Koláře Hruška (36 tisíc korun), drobný olej Cyklista Bohumíra Matala datovaný 1946 (72 tisíc korun), dvojice starších tisků Adrieny Šimotové (23,4 a 24 tisíc korun), stůl a židle Otto Prutschera (43,2 a 24 tisíc korun) nebo dvojice podlahových lamp vyrobených podle návrhu Jindřicha Halabaly v UP závodech kolem roku 1935 (14,4 a 18 tisíc korun).

Za vyvolávací ceny odešla i dvojice fotografií Miroslava Tichého (20,4 a 22,8 tisíce korun). Kupce naopak nenašel například světelný objekt Lavice současného rakouského tvůrce a designéra Manfreda Kielnhofera s vyvolávací cenou 45,6 tisíce korun nebo dvojice porcelánových plastik Ernsta Barlacha z počátku 20. století nabízená po 13,8 tisících korunách.