První jarní aukční víkend

Pozvánka na aukce Dorothea, Galerie Pictura a Galerie Art Praha

Jarní dražební sezónu tento víkend definitivně otevře dvojice velkých aukcí výtvarného umění, které se chystají v Praze. Vedle regulerních aukcí společností Dorotheum a Pictura se uskuteční ještě dobročinná dražba ve prospěch budovy pražského Mánesa, kterou zajišťuje Galerie Art Praha.

Josef Lada: Mikuláš, anděl a čert / 1944

Josef Lada: Mikuláš, anděl a čert / 1944 / kvaš na kartonu / 37,5 x 59,5 cm

V sobotu 10. března nabídne Dorotheum v hotelu Marriott na tři sta položek z kategorie malby, kresby, grafiky a plastiky od starého umění do současnosti. Titulní položkou katalogu je rozměrný válečný kvaš Josefa Lady Mikuláš, čert a anděl s razítkem „Galerie Mánes“ na rubové straně. Z hlediska námětu i formátu jde na trhu o ojedinělé dílo, které je vyvoláváno na částce 480 tisíc korun (ceny jsou uváděny včetně aukční provize). Od Lady jsou nabízeny také dva menší kvašové pandány s motivy Jara a Zimy (po 180 tisících korunách každý).

Dražit se bude také drobný olej na plechu Krajina s mlýnem od Josefa Navrátila (336 tisíc korun), mezi výrazné položky patří i plátno Detail katedrály od Jana Baucha nesoucí několik štítků ze zahraničních výstav Národní galerie (240 tisíc korun).

Antonín Střížek: Cestovatelé

Antonín Střížek: Cestovatelé / 2000 / olej na plátně / 85 x 115 cm

Z poválečného umění lze na aukci pořídit dvojici Venuší Ladislava Sutnara účastných loňské autorovy výstavy v Rudolfinu (408 tisíc každá) nebo řadu jeho přípravných kvašů. Mimořádnými díly jsou svařovaný kovový objekt Vladimíra Janouška Kováci s přátelskou vyvolávací cenou 300 tisíc (více zde) nebo olej Antonína Střížka Cestovatelé z roku 2000 nabízený za 114 tisíc korun. Z položek na papíře je třeba zmínit kombinovanou techniku od Jiřího Trnky s námětem Dětí na procházce (132 tisíc) nebo námětově nezvyklou lavírovanou kresbu krajináře Otakara Lebedy Maškarní ples s atmosférou fin de siècle (22 tisíc korun).

Jan Zrzavý: Pobřeží na Ile de Sein / 1934

Jan Zrzavý: Pobřeží na Ile de Sein / 1934 / olejová tempera na plátně / 27 x 35 cm

V neděli na Žofíně pak naváže aukce Galerie Pictura s 265 katalogovými čísly převážně moderního a současného umění, mezi nimiž je jako obvykle velký podíl zahraničních autorů. Dílem s nejvyšší vyvolávací cenou je olejová tempera Pobřeží na Ile de Sein od Jana Zrzavého. Obraz s vyvolávací cenou 3,48 milionu korun byl vystavený v roce vzniku, 1934, na výstavě Umělecké besedy. Z klasické moderny je k mání ojedinělý olej Františka Matouška Pražské nokturno vystavený za války v Londýně, Zátiší s ovocem Františka Vobeckého (obojí po 420 tisíc korun) nebo dvojice pláten Emila Orlika z prvních let 20. století, pohled do Františkánské zahrady a Dachstein (360 a 540 tisíc korun). Z poválečného umění je k dispozici soubor pěti asambláží a obrazů Bedřicha Dlouhého Nebe z přelomu 60. a 70. let s vyvolávací cenou 1,8 milionu korun, nebo trojice zajímavých pozdních kreseb Josefa Šímy.

Bedřich Dlouhý: Nebe / 1969

Bedřich Dlouhý: Nebe / 1969 / 4 x obrazy a objekty v plexiskle / á 113,5 x 144 cm, sloupek 104 cm

Na poslední chvíli byla bohužel z aukce stažena mimořádná figurální krajinná kompozice Josefa Váchala Noc vytvořená někdy koncem prvního desetiletí 20. století, kvalitou a významem stojící po boku nejvýznamnějších autorových maleb z veřejných sbírek. Původní vyvolávací cena díla, které v rámci Váchalovy tvorby na trhu nemá zatím obdoby, měla být 1,5 milionu korun. V nabídce zůstala řada drobných váchalovských tisků a ex libris v cenovém rozpětí pár tisíců korun. Ze zahraničních autorů zaujme krajina holandského malíře 17. století Salomona Romboutse s potvrzením pravosti od holandské Rijksbureau voor Kunsthistorische Documentatie (360 tisíc) nebo plátno Podzim v zahradě Theo von Brockhusena, člena spolku Berliner Secession (192 tisíc korun).

Salomon Rombouts: Lesní krajina s pocestnými

olej na dřevě / 71 x 53,5 cm

Do třetice se je na následující víkend naplánována také dobročinná aukce pro záchranu budovy pražského Mánesa, které se ujala Galerie Art Praha. V neděli od 13 hodin se tak bude v Mánesu za vyvolávací ceny v řádu tisíců korun dražit kolekce děl spravovaných Nadací Fondu českého výtvarného umění . V nabídce jsou především výtvarná díla z 50. až 80. let, malba, kresba, grafika, sochy, objekty a sklo. Vyvolávací ceny se povětšinou pohybují od 2 do 10 tisíc korun.