Březen 2017 1146

Art+Antiques Raný Janeček a John za pětinásobek

Prague Auctions 25. 9. 2016

Aukce výtvarného umění a fotografií, kterou v neděli 25. září v Nové síni uspořádala společnost Prague Auctions, vynesla 7,5 milionu korun. Nového majitele našla o něco více než polovina ze 700 nabízených položek. Nejdražším dílem aukce se stal obraz Ecce homo od Oty Janečka s cenou 375 tisíc korunu. Za více než sto tisíc korun se prodalo ještě dalších sedm děl.

Ota Janeček: Ecce homo, 1964

  Ota Janeček: Ecce homo, 1964,
  olej na plátně, 130 x 97,5 cm,
  cena: 375 000 Kč

Janečkův obraz z roku 1964 startoval na ceně 225 tisíc korun a dosažená cena je osmou nejvyšší za malířovo dílo. Dvě menší Janečkova plátna ze stejného období odešla za částky kolem 60 tisíc korun. Za vyvolávací cenu 237 tisíc korun se prodal pozdní obraz Miloslava Chlupáče Matka s dítětem z roku 2006. Největším překvapením v kategorii poválečného umění se stala dražba drobného (14,7 x 33 cm) obrazu Kouřící země od Jiřího Johna. Malba z roku 1962, která je studií k stejnojmennému víc jak metrovému obrazu, který byl v uplynulých pěti letech dvakrát neúspěšně nabízen za částky kolem milionu korun, vyletěla z 44 na 250 tisíc korun.

Jiří John: Kouřící země, 1962
Jiří John: Kouřící země, 1962, olej na plátně, 14,7 x 33 cm,
cena: 250 000 Kč

Ze současného umění se nejdráže prodala díla Tomáše Císařovského (225 tisíc), Václava Stratila (150 tisíc) a Jakuba Špaňhela (137 tisíc korun). Z nejmladší generace umělců se dařilo trojici třicetiletých malířů, Miroslavu Poláchovi, Adamu Štechovi a Jakubu Janovskému, jejichž díla našla kupce za částky od 75 do 87 tisíc korun. V kategorii fotografie se za nejvyšší částku prodalo nedatované Zátiší s mísou a ovocem od Josefa Sudka, které našlo kupce za vyvolávací cenu 237 tisíc korun. To je třetí nejvyšší částka za Sudkovu fotografii na českém trhu.

Víc jak sto dvaceti díly, především kresbami, byl v nabídce zastoupen Miroslav Tichý. Nejvíce se bojovalo o erotickou kresbu tuší, která vystoupal z 1625 korun až na 45 tisíc. Ceny Tichého fotografií se tentokrát pohybovaly od 7 do necelých 50 tisíc korun, přičemž kupce našly tři čtvrtiny ze 44 nabízených snímků.