Březen 2017 1146

Art+Antiques Raný Špála, Šímova kresba a autorské rekordy v 19. století

European Arts 19. 3. 2017

Společnost European Arts uspořádala svou první letošní aukci v neděli 19. března v pražském Obecním domě. Nabízeno na ní bylo 371 položek, kupce našlo 82 procent z nich. Dohromady aukce vynesla 49 milionů korun. Devět obrazů bylo vydraženo za částky nad milion korun, nad hranici sta tisíc se dostalo dalších 57 položek.

Václav Špála: Krajina s kolejemi, 1912
Václav Špála: Krajina s kolejemi, 1912, olej na lepence, 50 x 66,5 cm, cena: 6 210 000 Kč

Nejdražším dílem aukčního odpoledne se stala raná krajina Václava Špály, Krajina s kolejemi z roku 1912, která byla dosud známa jen z černobílé fotografie. Prodala se s výrazným nárůstem za 6,21 milionu korun, což je druhá nejvyšší cena za Špálovo dílo nabízené v aukci. Takto raná malířova díla se na trhu prakticky neobjevují, a tak vysoká cena není až takovým překvapením. Ostatně i prodej za první podání by stačil na pátou příčku v žebříčku nejdražších malířových děl. Za více než 1,9 milionu korun se o několik položek dál prodala ještě jedna ze Špálových kytic z poloviny 30. let, obraz Plné tulipány.

Výrazným úspěchem je cena 5,5 milionu korun za obraz mexického modernisty Alfreda Ramose Martinéze. Dosažená cena je téměř dvojnásobkem částky, za kterou byl loni v listopadu vydražen na aukci Christieʼs v New Yorku. Ze zahraničního umění se nad milion korun prodala ještě další z krajin Eugéne-Louise Boudina. Obraz z roku 1893 našel kupce za 1,49 milionu korun. Za stejnou částku změnila majitele také drobná abstraktní kompozice od slovenského malíře Ľudovíta Fully.

Josef Ullmann: Nocturno, kolem 1900

  Josef Ullmann: Nocturno, 1900,
  olej na plátně, 95 x 75 cm,
  cena: 1 018 000 Kč

Dalšími milionovými položkami byla díla Josefa Ullmanna, Maxe Švabinského, Josefa Šímy a Václava Boštíka. Ullmannovo Nocturno z doby kolem roku 1900, titulní obraz aukce, bylo jedním z nejkvalitnějších malířových děl nabízených dosud v aukci. Jeho atraktivitu navíc zvyšovalo, že prvním vlastníkem plátna byl Karel Čapek. Cena 1,02 milionu korun je druhou nejvyšší za Ullmannovo dílo, přičemž se jedná o teprve třetí umělcovu milionovou položku. Od Švabinského byla nabízena olejová studie k obrazu Ateliér, zobrazující Annu Vejrychovou, umělcovu švagrovou a jeho druhu manželku, jako múzu. Obraz se na trh vrátil po osmi lety a za tu dobu jeho cena vzrostla z 1,1 na 2,86 milionu korun (více zde).

Předchozí aukční historii za sebou má i Boštíkův obraz Modré rozjímání. Před necelými dvěma lety se za 1,44 milionu neprodal, nyní jeho ceny vystoupala na 1,68 milionu korun. Novinkou na trhu byla rozměrná kresba od Josefa Šímy Portrét Běly Kašparové. Suverénní kresba tuší, jen lehce lavírovaná akvarelem, se prodala za 1,24 milionu korun. Nejde sice o rekord za Šímovu práci na papíře, nad milion však dosud byly draženy jen jeho výrazně malířštější práce.

Novým autorským rekordem je cena 894 tisíc korun za večerní krajinu od Adolfa Chwaly. Autorovo dosavadní, šest let staré maximum obraz překonal o pouhých 25 tisíc. Za 260 tisíc korun se prodala ještě druhá, menší Chwalova krajina. Více než čtyřnásobkem předchozího maxima je pak cena 720 tisíc korun od málo nabízeného modernisty Otakara Marvánka. Dalšími rekordy jsou ceny za díla Soběslava Hippolyta Pinkase (584 tisíc), Vojtěcha Bartoňka (497 tisíc), Karla Langera (310 tisíc) či Jana Zachariáše Quasta (186 tisíc korun).

Josef Šíma: Portrét Běly Kašparové, 1926

  Josef Šíma: Portrét Běly Kašparové, 1926,
  kresba tuší na papíře, 98 x 55 cm,
  cena: 1 242 000 Kč

Výčet zajímavých děl umění 19. století tím však zdaleka nekončí. Za částky do půl milionu korun se prodaly dvě krajiny Václava Radimského, od 150 do 350 tisíc se pak pohybovaly drobnější práce Julia Mařáka, Jaroslava Věšína, Václava Brožíka, Antonína Chittussiho, Josefa Navrátila či Augusta Bedřicha Piepenhagena.

Z poválečného umění se po Boštíkovi nejdráže prodal obraz Zdeňka Buriana Krutá Diana ze začátku 60. let, který našel kupce za minimální podání 869 tisíc korun (třetí nejvyšší Burianova aukční cena). Z dalších děl zmiňme jeden z pastelů Karla Malicha, který odešel za vyvolávací cenu 310 tisíc, nebo dva reliéfy Zbyňka Sekala, které se prodaly za 224 a 186 tisíc korun. Za 161 tisíc pak změnila majitele asambláž od Libora Fáry.

Z děl s vyvolávací cenou nad milion korun zůstaly nevydraženy dva obrazy: krajina od Adolfa Kosárka a obraz Žlutý kostelík od Slováka Miloše Alexandra Bazovského.