Rekord pro Buriana i Vejrycha

European Arts 24. 9. 2017

Ačkoli nedělní aukce společnosti European Arts v Obecním domě nabídla velký počet děl Zdeňka Buriana, velký zájem byl především o jeho malby. Nejdráže z nich se prodal olej Tygr ussurijský, který překonal necelý rok staré Burianovo aukční maximum o více než půl milionu korun.

Zdeněk Burian: Tygr ussurijský, 1966, olej na plátně, 74,5 x 94,5 cm
dosažená cena: 3 100 000 Kč, European Arts 24. 9. 2017

O tento velkoformátový olej na plátně s vyvolávací cenou 800 tisíc korun (bez provize) bojovali od počátku tři zájemci na telefonu. Později už zůstali pouze dva a jeho cenu navýšil vítězný z nich až na 3,1 milionu korun. Je to o 525 tisíc korun více než předchozí Burianův aukční rekord obrazu Návrat z rybolovu z minulého roku.

Z dalších Burianových olejů menších rozměrů na kartonu nebo lepence, zaujaly především obrazy Křováci (609 tisíc korun) z titulní strany autorovy monografie z roku 2005 a Australští domorodci (447 tisíc korun).

Sběratele nenechal chladnými ani kvaš Luďka Marolda Diana na lovu, ojedinělá a vícekrát vystavovaná práce z roku 1897, kterou si nový majitel odnesl za 360 tisíc korun. Jde tak o sedmé nejdražší umělcovo dílo na domácím trhu.

Luděk Marold: Diana na lovu, 1897, kvaš a akvarel na kartonu, 23 x 46,5 cm
dosažená cena: 360 180 Kč, European Arts 24. 9. 2017

Z poválečného umění byl zajímavou nabídkou nepříliš často dražený Zbyšek Sion. Jeho kvaš Jen tak si trochu povyskočit z roku 1980 dosáhl na částku 335 tisíc korun. Zařadil se tak do první desítky autorových nejdražších děl.

V oblasti prací na papíře vyvolala velký zájem kresba velmi zřídka nabízeného Rudolfa Vejrycha Zuzanka, která dosáhla čtyřicetinásobku minimálního podání. Pětiminutová licitace mezi zájemcem v sále a na telefonu vynesla tuto drobnou uhlovou kresbu z vyvolávací ceny 2000 korun (bez provize) až na konečných 99 tisíc korun. Cenou předčila i všechny dříve dražené malby tohoto umělce a dosáhla tak na nové autorské maximum.

Zajímavý akvarel Josefa Šímy Podobizna ženy (více zde) zůstal nevydražen.

Rudolf Vejrych: Zuzanka, uhel a křída na papíře, 22 x 19,5 cm dosažená cena: 99 360 Kč, European Arts 24. 9. 2017

Rudolf Vejrych: Zuzanka, uhel a křída na papíře, 22 x 19,5 cm
dosažená cena: 99 360 Kč, European Arts 24. 9. 2017