Rekordní Boštík

Nový rekord v kategorii poválečného umění

Obraz Václava Boštíka z roku 1995 byl na středeční večerní aukci společností 1. Art Consulting a Adolf Loos Apartment and Gallery vydražen za rekordních 5,31 milionu korun. Jde nejen o jeho nový autorský rekord, ale i o dosud nejvyšší cenu zaplacenou v aukci za dílo poválečného umění (nepočítáme-li poválečné práce Toyen).

Václav Boštík: bez názvu / 1995 / olej na plátně / 141 x 141 cm

Obraz byl prodán pouze za vyvolávací cenu. Její výše, však vycházela z předchozích prodejů Boštíkových děl i ze skutečnosti, že se jednalo o dusud největší malířovo plátno, jaké se objevilo v aukci. Předchozí cenový rekord držel obraz Kompozice ve žluté z roku 1990, čtverec formátu 115 x 115 cm, který se v únoru 2008 na aukci společnosti 1. Art Consulting prodal za necelých 4,5 milionu korun. Žebříček nejdražších Boštíkových obrazů, který jsme sestavili loni na podzim u příležitosti malířovy retrospektivy v Galerii hlavního města Prahy si je možné prohlédnout zde.

Karel Srp, autor zmiňované výstavy a připravované Boštíkovy monografie, ve svém posudku píše: "Obraz je ukázkou vrcholné pozdní Boštíkovy práce. Lze jej považovat za jeden ze závěrečných, na němž pracoval do posledních okamžiků své malířské dráhy. Tři řady bodů, vytvářející čtverec, nejsou libovolné; souhrn 96 bodů není jen výraznou senzitivní výpovědí, kdy každý bod jako by žil vlastním životem, ale odkazuje i autorově číselné symbolice, odvozené z křesťanské mystiky, ve které kombinace čísel vyjadřovala základní okamžiky stvoření a vzniku světa. Svým úctyhodným rozměrem obraz dokládá, že Boštík před sebe kladl čím dále náročnější úkoly, že neustrnul u opakování objeveného, ale dosahoval vždy důmyslnějšího a výtvarně vytříbenějšího pojetí. Obraz je přitažlivý jak při pohledu z dálky, kdy vystoupí jeho emotivní stránka, tak z blízka, kdy divák může doslova prožívat každý z jednotlivých bodů."